Aritmija je naziv za nepravilan srčani ritam i predstavlja iregularnost frekfencije i redosled otkucaja srca.
Električni impulsi za rad srca stvaraju se u posebnim ćelijama sprovodnog sistema srca, u sinusnom čvoru, a odatle se sprovode ka pretkomorama i komorama srca uzrokujući kontrakciju i relaksaciju mišića.
Kada imamo problem sa stvaranjem i provođenjem električnih impulsa u srcu, govorimo o srčanoj aritmiji. Srčana aritmija predstavlja, dakle, odstupanje od normalnog srčanog ritma. Srce tada radi suviše sporo (ispod 60 otkucaja u minuti, što se zove bradikardija), previše brzo (preko 100 otkucaja u minuti, što se zove tahikardija) ili nepravilno (ekstrasistolija, tahiaritmija ili bradiaritmija).
Većina ljudi doživi povremeno i kratkotrajno bezopasnu aritmiju, koja izaziva subjektivnu neprijatnost i zabrinutost. Uzrok tih aritmija ne postoji, odnosno takve osobe nemaju organskih srčanih ili nesrčanih oboljenja, već uzrok treba tražiti u npr. emocionalnom stresu, upotrebi nekih lekova ili u lošim navikama (upotreba duvana, kofeina, alkohola ili drugih psihoaktivnih supstanci…)
Sa druge strane, postoje aritmije koje same po sebi mogu biti opasne i zahtevaju medicinski tretman ili su pak pratilac drugih srčanih ili nesrčanih bolesti koje potencijalno ugrožavaju bolesnika. Takve aritmije uglavnom su praćene dodatnim simptomima kao što je osećaj kratkog daha ili gušenje, bol u grudima različitog karaktera, poremećaji svesti uz prateću psihičku uznemirenost pacijenta.
Postoji nekoliko vrsta aritmija, a to su:
SIMPTOMI
Tahikardija (ubrzani puls):
Bradikardija (usporen puls):
DIJAGNOSTIKA
LEČENJE
KOMPLIKACIJE ARITMIJA
KOJI SU VAM LEKARI POTREBNI?