Reumatoidni artritis je stalni upalni proces koji zahvata sinoviju, membranu koja oblaže zglobove. Postupno razara kolagen, čime se prostor u zglobu smanjuje, i na kraju razara samu kost.
Reumatoidni artritis je hronično oboljenje kod kog dolazi do upale zglobova, njihovog oticanja, bola, ukočenosti i gubitka funkcije.
Kod progresivnog reumatoidnog artritisa razaranje hrskavice se ubrzava zato što se tekučnost i upaljene ćelije nagomilavaju u sinoviji. Tako nastaje panus, izraslina koja se sastoji od zadebljalog sinovijalnog tkiva. Panus proizvodi više enzima koji razaraju hrskavicu, čime se upalni proces stalno ponavlja. Ovaj proces ne samo da zahvata hrskavicu i kosti već oštećuje i druge organe.
Pravi uzroci reumatoidnog artritisa nisu poznati. Prema najprihvatljivijoj teoriji, okidač reumatoidnog artritisa je kombinacija nekoliko faktora, među kojima su abnormalni autoimuni odgovor, genetska predispozicija i virusna ili bakterijska infekcija.
Simptomi su otečenost i bol zglobova koji traju najmanje šest nedelja pre nego što se dijagnostifikuje reumatoidni artritis.
Iako se reumatoidni artritis skoro uvek razvija u zglobovima prstiju, često zahvata kolena i gležnjeve, zapravo mnoge zglobove. Bol je često simetričan, ali može biti jači s jedne strane.
Upaljeni zglobovi obično su topli na dodir.
U oko 20% slučajeva upala krajnjih arterija uzrokuje potkožne čvoriće u blizini laktova veličine graška ili malo veće. Čvorići su obično bezbolni, retko su posledica reumatoidnog vaskulitisa (upale krvnih sudova). Moguća je i pojava vode u kolenima.
SIMPTOMI
FAKTORI RIZIKA
DIJAGNOSTIKA
LEČENJE