Ciste na jajnicima predstavljaju čestu problematiku reproduktivnih organa žena. Najveći broj tih cista je bezopasan, odnosno benigan i mogu se javiti u svakom životnom dobu žene, počevši od detinjstva i adolescencije pa do perimenopauze i senijuma.
Cista predstavlja šuplju tvorevinu ispunjenu tečnim i/ili gustim sadržajem i može se javiti u okviru različitih organskih sistema. Najčešće govorimo o cistama na jajnicima i to u vreme reproduktivnog perioda žena koji podrazumeva upravo onaj period polne hormonske aktivnosti.
Ciste na jajniku grubo možemo podeliti na funkcionalne i nefunkcionalne. Funkcionalne ciste su: folikularne ciste, ciste žutog tela zvane još i hemoragične ciste, dok u najčešće nefunkcionalne ciste spadaju endometriotične ciste, popularno nazivane "čokoladne" ciste.
Funkcionalne ciste, često nazivane i folikularne ili vodene ciste, su ciste koje se stvaraju u okviru oubičajnih hormonskih procesa u toku menstrualnog ciklusa, odnosno ovulacije, i nastaju kao posledica neprskanja folikula jajnika. Kao i svaka cista svoju veličinu povećava nakupljanjem tečnosti unutar šupljine i može narasti obično između 3 i 10 cm. Ovakve ciste su najčešće asimptomatske i samoograničavajućeg toka - samostalno puknu kroz par nedelja, što je najčešće takođe asimptomatski, ili može biti praćeno lakšim bolovima u stomaku koji kratko traju.
Ukoliko ne daju simptome, što je najčešće, ciste na jajniku se dijagnostikuju u okviru redovnih ginekoloških pregleda i to ultrazvukom kao metodom izbora za ovakvu vrstu promena.
Već na osnovu ultrazvučne slike možemo zaključiti da se radi o benignoj, folikularnoj cisti jer su one obično jasno ograničene, glatke površine, bez izraštaja u lumen ciste i najčešće nisu pregrađene septama, bistrog su, hipoehogenog sadržaja.
Nelagodnost u donjim partijama trbuha, poremećaji menstrualnog ciklusa, bolni seksualni odnosi, učestalije mokrenje... Ukoliko se na jajnicima nalazi više ovakvih cisti, takve jajnike nazivamo "policistični". Osnovna problematika policističnih jajnika leži u poremećaju hormonskog balansa koji može dovesti do poteškoća kod ostvarivanja trudnoće.
Ključ je u redovnim ginekološkim pregledima kojima se verifikuje izgled, rast i tok „ponašanja“ cisti na jajniku. Najviše pažnje obraćamo na mogućnost komplikacija a to su infekcije i povišen rizik za uvrtanje jajnika, takozvane torzije. Ciste jajnika svojom veličinom i težinom mogu doprineti izmeni anatomske lokalizacije jajnika i njegovog uvrtanja čime se kompromituje ishrana plemenitog jajničkog tkiva. Ovakava komplikacija odlikuje se jakim kolapsnim bolom, često praćenim mučninom i povraćanjem i predstavlja indikaciju za hitno hirurško lečenje. Postoji retka potreba da se operišu i nekomplikovane folikularne ciste a to se odnosi na one koje su veće od 6-7 cm, koje izazivaju simptome i perzistiraju dug vremenski period. Metoda izbora je operacija laparoskopskim putem. Kroz najčešće tri reza od oko 1 cm prečnika se pod kontrolom kamere, u trbušnu duplju, plasiraju instrumenti kojima se dalje manipuliše. Ovakva operacija traje kraće od klasičnih, oporavak je brži i mogućnost komplikacije je manja.
Endometriotične ciste ("čokoladne ciste") su, kao što je na početku pomenuto nefunkcionalne ciste jajnika koje su takođe benigne po svom histološkom toku ali su mnogo češće simptomatske i mogu uticati na fertilitet žena. Mehanizam nastanka je za sada nepoznat stručnjacima, ali se zna da nastaju kao posledica postojanja materične sluznice na ektopičnoj odnosno nefiziološkoj lokaciji. Sluznica materice-endometrijum prolazi kroz svoje cikluse koji se završavaju menstrualnim krvarenjem. Isti ciklus se odvija i unutar endometriotične ciste. Kako je cista ograničena šupljina, ta menstrualna krv se tokom ciklusa nakuplja u šupljini i vremenom "stari" odnosno menja svoje hemijske osobine i postaje tamno braon. Otuda i potiče naziv „čokoladna“.
Vrsta simptomatologije je ista kao i kod folikularnih cisti:
Lečenje je konzervativnim putem: hormonskom terapijom ili hirurški - laparoskopskom metodom.
Dr Monika Delon, specijalizant ginekologije i akušerstva