Endometrioza je benigna bolest kod žena, kod koje se mali komadi endometrijuma, unutrašnjeg tkiva materice, mogu pronaći izvan materice, gde im inače nije mesto. Najčešće se ti komadi endometrijuma nalaze na trbušnoj maramici zidova male karlice, jajniku, kada formiraju takozvane čokoladneciste,jajovodu,mokraćnoj bešici,crevima, ali i na udaljenim organima, recimo na plućima, pa čak i oku.
Tu gde se nađu ponašaju se kao tkivo materice. Komadići endometrijuma hormonski su zavisni i u vreme menstruacije krvare kao i endometrijum.
Endometrioza se najčešće javlja u reproduktivnom dobu, između 25. i 35. godine života.Još uvek nije otkriveno koji je tačan uzrok nastanka endometrioze,ali se smatra da povratno krvarenje iz materice u trbušnu duplju za vreme menstruacije ima značajnu ulogu.
Povećan rizik za nastanak endometrioze imaju žene koje su prvu menstruaciju dobile pre 12. godine,čiji su ciklusi kraći od 27 dana i traju duže od 7 dana,nisu koristile kontracepciju,koje su odložile rađanje posle 30.godine,imaju urođene anomalije ginekoloških organa,koriste tampone za vreme menstruacije ili imaju odnose za vreme menstruacije,imaju nekog u porodici ko je imao endometriozu.
Najčešći simptomi endometrioze su bolne menstruacije,bolovi pri polnom odnosu,poremećaj menstrualnog ciklusa u vidu krvarenja između menstruacija i preobilnih krvarenja.Veoma često je endometrioza uzrok steriliteta kod žena.
SIMPTOMI
FAKTORI RIZIKA
DIJAGNOSTIKA
LEČENJE
Endometrioza može da se leči lekovima,operativno i kombinovano, u zavisnosti od stadijuma endometrioze, njene lokalizacije, životne dobi ženei postojanja neplodnosti, tj. steriliteta.
Hormonska terapija:Cilj hormonske terapije je da se prekine hormonska stimulacija endometriotičnih žarišta,izazive njihova atrofija i prekine krvarenje. Ti lekovi mogu kod žene da izazovu stanje slično trudnoći ili menopauzi.
Hirurško lečenje: Operacija endometrioze je najčešći način lečenja i ona može biti klasična ili laparoskopska.
Otvorena operacija:Ako u trbušnoj duplji postoje masivne priraslice koje veziju creva, najčešći izbor je klasična operacija.Međutim, takvi slučajevi su retki.
Laparoskopska operacija:U većini slučajevaendometrioza se danas operiše laparoskopski, što znači da nema velikog reza na stomaku, već se operacija izvodi kroz ubodnu ranicu od svega tri-četiri milimetra.Kroz taj mali rez jednim optičkim instrumentomulazi se u trbušnu duplju,posmatraju se i otklanjaju promene koje se dalje šalju na histološku analizu (HP analiza).
Prednosti laparoskopske operacije su brojne: brži postoperativni oporavak, manje intraoperativno krvarenje,manji postoperativni bol,manji rizik od stvaranja novih priraslica, manji rizik od infekcija.
Radikalna operacija:Definitivno izlečenje endometrioze postiže se isključivo radikalnom operacijom, to jest kompletnim otklanjanjem materice i jajnika. Ova operacija radi se ženama kod kojih je bolest uznapredovala, a koje su starije od 40 godina i koje više neće rađati.
Kombinovano lečenje: Najčešće lečenje je kombinovano. Nakon operativnog lečenja jedno vreme se sprovodi hormonska terapija, a zatim se preporučuje trudnoća.
Koji lekari su vam potrebni