Staračka degeneracija žute mrlje, tj. makule (AMD), progresivno je oboljenje koje zahvata žutu mrlju (makulu). Žuta mrlja je centar za jasan i oštar vid. Centralni vid koristimo za vožnju, čitanje, prepoznavanje lica i finih detalja i obavljanje svakodnevnih poslova.
Staračka degeneracija žute mrlje (AMD) ne izaziva potpuno slepilo, već zahvata samo centralni vid i ostavlja crne mrlje u centru vidnog polja. Periferni vid ostaje očuvan, ali je lošijeg kvaliteta.
Oboljenje se vezuje za degenerativne procese u organizmu, pre svega za oslabljenu cirkulaciju u celom telu, pa i u oku.
U tkiva organizma dospeva manja količina kiseonika i hranljivih materija, zbog čega vremenom dolazi do raznih poremećaja i oštećenja. Žuta mrlja posebno je osetljiva na poremećaje cirkulacije i sklona je oštećenjima.
Veoma često se pacijenti žale i na oslabljen sluh, jer isti tip malih krvnih sudova vaskularizuje oko i uho, kao senzorne organe.
Postoje dve forme razvijene degeneracije žute mrlje:
Suva forma se obično razvija postepeno, gde ćelijski depoziti odižu tkivo žute mrlje od sloja koji je ishranjuje. Zbog toga dolazi do atrofije nervnih ćelija žute mrlje.
Vlažna forma se karakteriše urastanjem (proliferacijom) novonastalih krvnih sudova ispod mrežnjače. Oni lako propuštaju tečnost i krvare, što može dovesti do otoka i oštećenja makule i brzog i naglog oštećenja vida.
Moguće je imati i geografsku atrofiju i neovaskularnu degeneraciju žute mrlje u istom oku, a bilo koji oblik se može pojaviti prvi. Najčešće pogađa osobe starije od 65 godina. Bolest ima naslednu komponentu. Naučnici su identifikovali nekoliko gena koji su odgovorni za nastanak staračke degeneracije makule (AMD-a). Ozbiljan faktor rizika je i pušenje cigareta, koje znatno povećava rizik od degeneracije makule zbog direktnog uticaja na oštećenje malih krvnih sudova.
Gojaznost doprinosi razvoju bolesti do najtežih oblika zbog povišenih nivoa holesterola i lipida u krvi. I kardiovaskularne bolesti, koje su utiču na srce i krvne sudove, znatno povećavaju rizik od degeneracije makule.
SIMPTOMI
FAKTORI RIZIKA
DIJAGNOSTIKA
LEČENJE
Za vlažnu formu degeneraciju žute mrlje (AMD):
AntiVEGF terapija (nekoliko anti-angiogenih lekova).
Cilj delovanja ovih lekova je smanjenje nivoa određenog proteina koji se zove vaskularni endotelijalni faktor rasta ili VEGF, koji stimuliše abnormalni rast krvnih sudova u mrežnjačici i makuli.
Anti-VEGF terapija primenjuje se lokalno, u vidu intravitrealne injekcije. U potpuno sterilnim uslovima, uz anesteziju kapima, anti-VEGF lekovi daju se direktno u oko, kroz beonjaču u staklasto telo. Koristi se veoma mala, kratka igla, u proceduri koja traje nekoliko sekundi. Pacijenti je opisuju kao ubod komarca.