Ekcem

Ekcem je zajednički naziv za grupu upalnih stanja kože koja je najčešće suva. Promene na koži su u smislu crvenila različitog intenziteta i oblika, koje je praćeno svrabom.

Svrab kod određeni broj osoba može da bude intentzivan, što pogoršava kvalitet života i remeti noćni san.

Ekcemi se mogu javiti na bilo kom delu kože i u svim životnim dobima, ali najugorženija je dečija populacija do 12. godine.

Razlozi nastajanja ekcema su brojni.  Nasleđe, preosetljivost  odbrambenog  sistema organizma, postojanje alergija i to na supstance sa kojima koža dolazi  u kontakt (kozmetički preparati, metali - najčešće nikl i  kobalt, gume, plastika) i na supstance koje udišemo (poleni, prašina, grinje..) ali i izloženost kože agresivnim supstancama (kućna hemija, kozmetika, profesionalne hemikalije).

Dijagnoza se postavlja na osnovu  kliničkog pregleda. U slučaju potrebe  pregled  se može dopuniti sa pretragama  poput  alergotest na kontaktne,  inhalatorne i  nutritivne alergene, ali za to odlučuje dermatovenerolog.

Imajući u vidu da je ekcem spada u grupi oboljenja koja mogu da budu hronična, lečenje je gotovo uvek dugotrajno. Dermatovenerolog na osnovu izgleda i  intenzitet promena, površine zahvaćenosti kože, lokalizacije ,  kao i uzrasta pacijenta, pažljivo bira odgovarajuću terapiju.  Lečenje može da bude sa opštom i lokalnom terapijom. Takođe, ne manje važna je i nega kože, i izbor odgovarajućeg preparata za negu, koji u kombinaciji za terapijom uvek daje zadovoljavajuće rezultate i produžava vreme remisije oboljenja.

Poslednji blog postovi

Gojaznost: epidemija savremenog doba
04.03.2025.

Gojaznost: epidemija savremenog doba

Svetski dan gojaznosti, 4.martZa naš blog piše dr Stefan Živojinović, lekar opšte prakse. Gojaznost je hronična bolest koja nastaje usled...
Šot od đumbira–način da zdravo započnete dan!
30.12.2024.

Šot od đumbira–način da zdravo započnete dan!

Za naš novi blog piše dr Marija Kostić -VučićevićĐumbir šot je napitak od ceđenog ili narendanog korena đumbira sa sokom svežeg limun...
Gluten i zdravlje: Razlika između celijakije i intolerancije na gluten
13.12.2024.

Gluten i zdravlje: Razlika između celijakije i intolerancije na gluten

Dr Nataša Dragutinović, dečiji gastroenterolog, piše za naš novi blogPšenica je jedna od najrasprostranjenijih žitarica, prisutna u ljudsk...
DIJABETES I CELIJAČNA BOLEST
20.11.2024.

DIJABETES I CELIJAČNA BOLEST

Dr Nataša Dragutinović, dečiji gastroenterolog, piše za naš novi blogDijabetes tip 1 i celija...
Deca i sport: Kako podstaći zdrav rast i razvoj
18.11.2024.

Deca i sport: Kako podstaći zdrav rast i razvoj

Brojne su studije koje ukazuju na trend smanjivanja broja dece koja se bave sportom. Tako je jedno istraživanje sprovedeno u Australiji pokazalo da se u periodu od 1985. do 2003. godine broj dece uzrasta od 5 do 14 godina koja tre...
Metabolički sindrom i Dijabetes Tip 2
18.11.2024.

Metabolički sindrom i Dijabetes Tip 2

Povodom Svetskog dana dijabetesa koji se obeležava 14. novembra, za naš novi blog piše dr sc. med. Marija Kostić-Vučićević, specijalista pedijatrije.