Labioplastika

Hipertrofija malih labija je disproporcija u veličini velikih usana u odnosu na male. Hipertrofične male usne su kako funkcionalni tako i psihoseksualni problem. Uvećane male usne su obično urođeni problem ali takođe se mogu uvećati usled hormonalnih promena, limfne staze, hronične iritacije ili kao posledica zapaljenskih dermatitisa i urinarnih inkontinencija. Najčešće male usne prominiraju iznad velikih nakon porođaja.

Lokalna iritacija, problemi sa higijenom, poteškoće prilikom seksualnih odnosa kao i sama estetika prihvataju se kao indikacije za hiruršku korekciju. Mnoge žene imaju problem što im male usne u stojećem položaju vire iznad velikih usana, što vodi u probleme sa samopouzdanjem prilikom intimizacije. Drugi čest problem je asimetrija između leve i desne male usne.


Operativno lečenje

Labioplastika ili redukcija labija je procedura dizajnirana da ulepša izgled spoljašnjih ženskih genitalija. Cilj ove operacije jeste da se popravi estetika genitalija bez dodavanja ružnih ožiljaka i remećenja normalne anatomije. Operacija bi trebalo da se izvodi kada pacijentkinja nije u menstrualnom ciklusu da bi se smanjio uticaj hormona na anatomiju i izbegao povećani rizik od infekcija. Postoji više različitih tehnika operacije kao što su: V plastika (koja ostavlja najmanje ožiljaka), deepitelizaciona redukcija (koja ostavlja punoću malih usana) i “edge excision” (koja daje najravnije ivice rubova malih usana).

Labioplastika je jednostavna procedura koja traje između 30 i 45 minuta. Može se raditi u lokalnoj ili opštoj anesteziji, u najvećem broju slučajeva sa minimalnim krvarenjem i otokom.


Šta očekivati posle zahvata?

Uobičajeno vreme oporavka je od 2 do 5 dana sa koncima koji se tope između 7 i 14 dana. Minimalno je bolna procedura te se može nastaviti sa normalnim seksualnim aktivnostima već posle 3 nedelje. Ova procedura se može raditi u isto vreme sa nekim drugim estetskim operacijama kao što su uvećanje grudi ili dermolipektomija.

Poslednji blog postovi

Šot od đumbira–način da zdravo započnete dan!
30.12.2024.

Šot od đumbira–način da zdravo započnete dan!

Za naš novi blog piše dr Marija Kostić -VučićevićĐumbir šot je napitak od ceđenog ili narendanog korena đumbira sa sokom svežeg limun...
Gluten i zdravlje: Razlika između celijakije i intolerancije na gluten
13.12.2024.

Gluten i zdravlje: Razlika između celijakije i intolerancije na gluten

Dr Nataša Dragutinović, dečiji gastroenterolog, piše za naš novi blogPšenica je jedna od najrasprostranjenijih žitarica, prisutna u ljudsk...
DIJABETES I CELIJAČNA BOLEST
20.11.2024.

DIJABETES I CELIJAČNA BOLEST

Dr Nataša Dragutinović, dečiji gastroenterolog, piše za naš novi blogDijabetes tip 1 i celija...
Deca i sport: Kako podstaći zdrav rast i razvoj
18.11.2024.

Deca i sport: Kako podstaći zdrav rast i razvoj

Brojne su studije koje ukazuju na trend smanjivanja broja dece koja se bave sportom. Tako je jedno istraživanje sprovedeno u Australiji pokazalo da se u periodu od 1985. do 2003. godine broj dece uzrasta od 5 do 14 godina koja tre...
Metabolički sindrom i Dijabetes Tip 2
18.11.2024.

Metabolički sindrom i Dijabetes Tip 2

Povodom Svetskog dana dijabetesa koji se obeležava 14. novembra, za naš novi blog piše dr sc. med. Marija Kostić-Vučićević, specijalista pedijatrije.
Skrivena opasnost u svakom domaćinstvu – Dugmaste baterije
07.11.2024.

Skrivena opasnost u svakom domaćinstvu – Dugmaste baterije

Dr Nataša Dragutinović, dečiji gastroenterolog, piše za naš novi blog