Zašto boli vrat

Bolovi u vratu - uzroci

Bol u vratu jedan je od najčešćih problema pacijenata u fizijatrijskim i reumatološkim ordinacijama. Vrat „seva“, ukočen je, bol se često širi put potiljka ili ramena, a ruke trnu ili se po njima oseća mravinjanje. Problem je obično hroničnog karaktera, veoma je neprijatan, otežava svakodnevno funkcionisanje i snižava kvalitet života. Prim. dr Nataša Radosavljević, fizijatar i reumatolog Bel Medic-a, objašnjava zašto nas najčešće boli vrat i kako se taj bol leči.

ZBOG SEDENJA

Tup, konstantan bol u vratu ili ukočenost vrata najčešće je posledica pogrbljenog držanja, predugog sedenja i lošeg položaja tokom sna.
Iako vrlo neprijatan, može se uspešno prevazići redovnim vežbama istezanja, statičkim vežbama i korigovanjem držanja. VEŽBE TREBA RADITI PO 5 MINUTA NA SVAKIH SAT VREMENA koje provedemo u sedećem položaju.

ZBOG OKOŠTAVANJA

Oštri bolovi koji se šire od vrata ka ramenima i rukama, a mogu biti praćeni trnjenjem ili slabošću ruku, najčešće su uzrokovani okoštavanjem vratnog dela kičme. Usled okoštavanja stvara se pritisak na nerve, i tako dolazi do bola. Okoštavanje se otkriva rendgenskim snimanjem, skenerom ili magnetnom rezonancom, a leči se dugotrajanom terapijom lekovima i fizikalnom terapijom. U najtežim slučajevima javlja se diskus hernija, koja često mora da se leči hirurškim putem.

ZBOG STRESA

Bol u vratu može da se javi usled i hroničnog stresa, koji pojačava tonus mišića vrata i ramena i dovodi do grča. Međutim, bol nikada ne treba olako pripisati stresu pošto on može biti i jedan od simptoma fibromijalgije, reumatskog oboljenja koje zahteva lečenje i praćenje, može biti parateća pojava visokog pritiska ili nekih neuroloških poremećaja. Stoga je veoma važno javiti se lekaru i otkriti pravi uzrok bola.

Poslednji blog postovi

Šot od đumbira–način da zdravo započnete dan!
30.12.2024.

Šot od đumbira–način da zdravo započnete dan!

Za naš novi blog piše dr Marija Kostić -VučićevićĐumbir šot je napitak od ceđenog ili narendanog korena đumbira sa sokom svežeg limun...
Gluten i zdravlje: Razlika između celijakije i intolerancije na gluten
13.12.2024.

Gluten i zdravlje: Razlika između celijakije i intolerancije na gluten

Dr Nataša Dragutinović, dečiji gastroenterolog, piše za naš novi blogPšenica je jedna od najrasprostranjenijih žitarica, prisutna u ljudsk...
DIJABETES I CELIJAČNA BOLEST
20.11.2024.

DIJABETES I CELIJAČNA BOLEST

Dr Nataša Dragutinović, dečiji gastroenterolog, piše za naš novi blogDijabetes tip 1 i celija...
Deca i sport: Kako podstaći zdrav rast i razvoj
18.11.2024.

Deca i sport: Kako podstaći zdrav rast i razvoj

Brojne su studije koje ukazuju na trend smanjivanja broja dece koja se bave sportom. Tako je jedno istraživanje sprovedeno u Australiji pokazalo da se u periodu od 1985. do 2003. godine broj dece uzrasta od 5 do 14 godina koja tre...
Metabolički sindrom i Dijabetes Tip 2
18.11.2024.

Metabolički sindrom i Dijabetes Tip 2

Povodom Svetskog dana dijabetesa koji se obeležava 14. novembra, za naš novi blog piše dr sc. med. Marija Kostić-Vučićević, specijalista pedijatrije.
Skrivena opasnost u svakom domaćinstvu – Dugmaste baterije
07.11.2024.

Skrivena opasnost u svakom domaćinstvu – Dugmaste baterije

Dr Nataša Dragutinović, dečiji gastroenterolog, piše za naš novi blog