Artroplastika kuka(operativna zamena kuka) podrazumeva uklanjanje oštećenih delova zgloba kuka i njihovu zamenu sa delovima koji su izgrađeni od veštačkih materijala. Ugradnja tzv. veštačkog kuka dovodi do smanjenja bolova i poboljšanja funkcije obolelog/povređenog kuka. Operacija zamene obolelog/povređenog kuka veštačkim može biti opcija ukoliko drugi vid terapije nije efikasan i ukoliko bol koji imate u kuku značajno ometa Vaše funkcionisanje. Ugradnja veštačkog kuka se najčešće radi kod zapaljenja zglobova (artritisa).
• Bolesti u kojima dolazi do oštećenja zgloba kuka mogu dovesti do potrebe za operativnom zamenom kuka veštačkim kukom. Te bolesti su:
- Osteoartritis-oboljenje u kom dolazi do oštećenja i istanjenja hrskavice koja se nalazi na krajevima kostiju i koja omogućava nesmetano obavljanje različitih pokreta.
- Reumatoidni artritis-autoimunska bolest u kojoj dolazi do zapaljenja i gde Vaš imunski sistem dovodi do oštećenja različitih struktura zgloba i nastanka deformiteta.
- Osteonekroza-ukoliko postoji neadekvatan dotok krvi u zglob kuka, može doći do oštećenja i deformacije kosti.
• Ukoliko imate stalan nepodnošljiv bol u kuku koji: ne prolazi nakon uzimanja lekova protiv bolova, koji se pojačava tokom hodanja, koji Vam utiče na kvalitet sna, utiče na kretanje uzbrdo i nizbrdo i čini otežanim ustajanje iz sedećeg položaja ili čučnja..
• Kako bi se izvršila zamena kuka hirurg pravi rez na prednjoj ili bočnoj strani kuka. Oboleli ili oštećeni delovi zgloba kuka se uklanjaju. U zavisnosti od stepena oštećenja zavisi i tip proteze koji će se ugraditi. Postoje totalne i parcijalne proteze. Totalna proteza podrazumeva zamenu celog zgloba kuka, a parcijalna proteza podrazumeva zamenu samo glave butne kosti i najčešće se ugrađuje nakon preloma vrata butne kosti kod starijih pacijenata.
• Postoji rizik od nastanka krvnih ugrušaka u venama nogu nakon operacije. Ponekad je moguće da krvni ugrušak koji je nastao u venama stigne do pluća, srca ili retko do mozga što može dovesti do nastanka embolije pluća, srčanog udara ili drugih komplikacija. Kako bi se ove komplikacije sprečile biće potrebno da uzimate lekove koji deluju tako što sprečavaju zgrušavanje krvi.
• Postoji rizik od nastanka infekcije nakon operacije. Infekcija se može lečiti antibioticima ili hirurški ukoliko je potrebno.
• Retko usled manipulacije hirurškim instrumentima u toku operacije može doći do oštećenja zdravih delova zgloba kuka.
• Zauzimanje određenih položaja nakon operacije može dovesti do iščašenja (dislokacije) delova veštačkog kuka. Kako biste izbegli ovu komplikaciju preporučuje se da nakon operacije izbegavate savijanje nogu više od 90 stepeni u zglobu kuka i pomeranje noge van srednje linije tela.
• Ponekad se dešava da nakon operacije noga sa veštačkim kukom bude duža ili kraća. Ovo može nastati i zbog slabosti mišića nogu. Smatra se da jačanje i istezanje mišića može pomoći.
• Veoma retko može postojati potreba za ponovnom operacijom i ugradnjom novog veštačkog kuka.