Šta je dijagnostička laparoskopija (celioskopija)?
Dijagnostička laparoskopija (celioskopija) je minimalno invazivni hiruški zahvat koji se primenjuje kada nije moguće da se dijagnoza potvrdi drugim dijagnostičkim metodama. Laparoskop je tanka cev, slična teleskopu, koja se provlači kroz mali rez na trbuhu kako bi hirurg mogao da sa vidi spoljašnjost materice, jajnika, jajovoda i okolne organe.
Indikacije/Zašto se radi dijagnostička laparoskopija (celioskopija)?
Dijagnostička laparoskopija (celioskopija) je metoda izbora kada drugim dijagnostičkim metodama, (kao što su ultrazvuk, rendgen, skener magnetna rezonanca), nisu mogli da se otkriju uzroci bola u maloj karlici ili potvrdi prisustvo promena na koje se sumnja.
Dijagnostičkom laparoskopijom može da se:
Kako se izvodi dijagnostička laparoskopija (celioskopija)?
Dijagnostička laparoskopija se izvodi pod opštom anestezijom.
Pacijentkinja se postavlja u ležeći položaj. Prvo se napravi mali rez ispod pupka. Kroz taj rez se prvo uvuče cevčica (kanila) kroz koju se trbuh se naduva ugljen-dioksidom kako bi se organi bolje videli. Zatim se laparoskop uvuče kroz ovaj rez. Laparoskop ima kameru pomoću koje se na monitoru dobija slika organa koju hirurg prati u realnom vremenu. Kada je potrebna biopsija (uzimanje uzoraka tkiva) ili uklanjanje ožiljnog tkiva, onda se napravi još jedan rez dužine 0,5-1 cm neposredno iznad linije pubičnih dlačica kroz koji se provlače hiruški instrumenti.
Kada se procedura završi, instrumeti se vade, a rezovi se zašiju ili zatvore hiruškim flasterima. Preko njih se stavlja zavoj.
Potencijalni rizici dijagnostičke laparoskopije (celioskopije)
Kod svakog hirurškog zahvata u maloj karlici postoje potencijalni rizici među kojima su:
Priprema za dijagnostičku laparoskopiju (celioskopiju)
Precelioskopije neophodno je:
Pre dijagnostičke laparoskopije je neophodno da obavestite doktora o lekovima i suplementima koje uzimate.
Nekoliko dana pre operacije bi tebalo da prestanete da uzimate lekove kao što su Aspirin, Plavix, Brufen ili Brilique. Ukoliko uzimate lekove protiv zgrušavanja krvi (Farin, Sintrom, Sinkum, Pradaxa, Xarelto, Eliquis) neophodno je da kosultujete lekara koliko dana pre operacije morate da prestanete da ih uzimate.
Lekove koje redovno uzimate možete da uzmete uz gutljaj vode.
Ukoliko sumnjate da ste trudni, obavezno to recite doktoru.
Nemojte ništa da jedete, pijete niti da pušite 8 sati pre zakazanog termina za laparoskopiju.
Skinite sa sebe sav nakit i lak sa noktiju.
Oporavak posle dijagnostičke laparoskopije (celioskopije)
Pacijentkinja obično boravi još sat vremena u sobi za oporavak dok se ne probudi iz anestezije. Potom prelazi u ambulatni deo bolnice da bi se njeno stanje pratilo. Najčešće se pacijentkinja otpušta istog dana 4 sata nakon operacije. U retkim slučajevima je neophodno da ostane u bolnici do sutra.
Kontrolni pregledi se obično zakazuju u narednih 2-8 nedelja.
Ugljen-dioksid koji se upumpava u trbušnu duplju može da izazove nelagodnosti u narednih dan-dva nakon laparoskopije. Neke pacijentkinje nekoliko dana imaju bolove u vratu i ramenu zbog gasa koji je nadražio dijafragmu. Kako se gas apsorbuje, tako i bol nestaje. Ležanje može da ublaži bol.
Pacijentkinja će dobiti recept za lek protiv bolova ili savet koje lekove protiv bola može da nabavi u apoteci bez recepta.
Svojim uobičajenim svakodnevnim aktivnostima pacijentkinja može da se vrati kroz dan ili dva. Međutim, nikako nemojte dadižete bilo šta teže od 5 kg najmanje 3 nedelje nakon operacije da ne bi došlo do nastanka kile (bruha, hernije) na mestu rezova.
Seksualni odnosi su dozvoljeni čim krvarenje prestane.