ŠTA JE FARMAKOLOŠKI - DOBUTAMINSKI STRES EHOKARDIOGRAFSKI PREGLED?
Farmakološki-dobutaminski stres ehokardiografski pregled je metoda za otkrivanje i praćenje koronarne bolesti tj. pomaže da se otkrije uzrok bola u grudima i omogućava blagovremenu dijagnostiku bolesti (suženja) koronarnih krvnih sudova. Pogodan je kada ne može da se uradi klasičan ergometrijski test zbog slabije fizičke kondicije, hipertenzivne bolesti, bolesti koštano-mišićnog sistema, starosti i dijabetesa.
Za vreme testa meri se električna akitvost srca -- EKG, krvni pritisak i radi se ultrazvuk srca dok se intravenski daje lek Dobutamin koji ubrzava i pojačava srčani rad i simulira uticaj fizičke aktivnosti na srce.
INDIKACIJE/ZAŠTO SE RADI FARMAKOLOŠKI (DOBUTAMINSKI) STRES EHOKARDIOGRAFSKI PREGLED?
Dobutaminski stres eho test se radi:
KAKO SE IZVODI FARMAKOLOŠKI - DOBUTAMINSKI STRES EHOKARDIOGRAFSKI PREGLED?
Za vreme testa meri se električna akitvost srca -- EKG, krvni pritisak i radi ultrazvuk srca dok se intravenski daje lek Dobutamin koji ubrzava i pojačava srčani rad. Doza se postepeno povećava, čime dolazi do postepenog opterećenja srca uzimajući u obzir starost pacijenta i bolest srca. Test je sasvim komforan za pacijenta jer on leži, a opterećenje srca se postiže farmakološkim putem.
Prvo se plasira i.v. kanila (“braunila”) u venu ruke i povezuje sa infuzionom sistemom kojim se Dobutamin ubrizgava u cirkulaciju. Zatim se na drugu ruku postavlja manžetna i povezuje na aparat za automatsko merenje krvnog pritiska. Pacijent leži na krevetu na levom boku, kako bi lekar ultrazvučno mogao da prati sve neophodne parametre i posmatra srčane kontrakcije. Nakon početka ubrizgavanja leka na svaka 3 minuta se pojačava brzina davanja leka koju pacijent dobija. Doza se određuje prema telesnoj težini pacijenta.
Pre testa, sve vreme tokom testa i određeno vreme nakon njega, radi se ultrazvuk srca, da bi se po konačnom završetku snimanja vršila detaljna analiza i upoređivanje nalaza u svim navedenim fazama testa. Od posebnog interesa je procena pokretljivosti, odnosno kontraktilnosti zidova srčanog mišića.
Test traje 30-45 minuta. Na kraju testa najčeće se intravenski daje antidot Dobutamina (Presolol), sa ciljem da se srčana frekvenca i kontraktilnost vrate na nivo pre testa.
POTENCIJALNI RIZICI FARMAKOLOŠKOG (DOBUTAMINSKOG) STRES EHOKARDIOGRAFSKOG PREGLEDA?
Ovaj pregled je u današnje vreme rutinski postupak, sa malo rizika. Uprkos najvećoj predostrožnosti, ipak postoji mogućnost da u retkim prilikama dođe do komplikacija.
Moguće komplikacije:
Izuzetno retko:
PRIPREMA ZA FARMAKOLOŠKI (DOBUTAMINSKI) STRES EHOKARDIOGRAFSKI PREGLED
Dvadesetčetiri časa pre testa pacijent treba da izbegava teže fizičke poslove, a noć uoči testa da provede u odmoru i spavanju.
Na dan testa :
Nemojte uzimati najmnja 48 sati pre testa lekove iz grupe beta blokatora:
Antagonisti kalcijuma bi takođe trebalo da se obustave 48 sati pre izvođenja testa u dogovoru sa kardiologom.
Ako uzimate diuretik – potrebno je uz kompletnu krvnu sliku odrediti i novo kalijuma u krvi.
NAPOMENA:neophodno je pre zakazivanja testa detaljno saopštiti operateru Kol centra “Bel Medic”-a svu aktuelnu terapiju koju pacijent koristi.
OPORAVAK NAKON FARMAKOLOŠKOG (DOBUTAMINSKOG) STRES EHOKARDIOGRAFSKOG PREGLEDA?
Odmah nakon testa pacijent može da se vrati svojim uobičajenim aktivnostima.