Šta je ginekološka operacija po Wertheim – Meigsu?
Ginekološka operacija po Wertheim – Meigsu predstavlja vrlo složenu i opsežnu vrstu radiklanog ginekološkog hiruškog zahvata kojim se u opštoj anesteziji uklanjaju: cela materica, jajovodi, jajnici, gornja trećina vagine, vezivno tkivo parametrija i parakolpija, limfne žlezde zajedno sa limfnim sudovima i masnim tkivom. U nekim slučajevima se ne uklanjaju jajnici i jajovodi.
Za izovđenje ove vrsta operacije potrebna je primena precizne tehnike iskusnog hirurga. Spada u proširene abdominalne histerektomije, što znači da zahteva veliki rez na trbuhu. Primenjuje se u slučaju ivazivnog karcinoma (zloćudnog tumora) koji se proširio sa tela materice na grlić materice, ili raka grlića materice.
Indikacije/Zašto se radi ginekološka operacija po Wertheim – Meigsu?
Ginekološka operacija po Wertheim – Meigsu je hiruška metoda izbora u svrhu lečenja:
Kako se izvodiginekološka operacija po Wertheim – Meigsu?
Ova vrsta operacije se izvodi u opštoj anesteziji.
Pacijentkinji se stavlja urinarni kateter za odvođenje mokraće iz bešike. Pošto se pacijentkinja uvede u anesteziju, koža na mestu na kome se pravi rez se dezinfikuje jodom ili nekim drugim dezificijensom. Rez se pravi na trbuhu uzdužno od pupka do iznad pubične kosti ili poprečno u liniji pubične kosti (dužina reza je oko 15 cm). Ovim zahvatom se uklanjaju cela materica, jajovodi, jajnici, gornja trećina vagine, vezivno tkivo parametrija i parakolpija, limfne žlezde zajedno sa limfnim sudovima i masnim tkivom, duž velikih krnih sudova karlice, duž mokraćne cevi, iz obturatorne i ishiorektalne jame.
Pored histrektomije (uklanjanja materice koja je zahvaćena zloćudnim tumorom), često je neophodno je da se odstrane i ostali reproduktivni organi, okolna tkiva i limfni čvorovi jer se radi o invazivnom karcinomu koji se limfnim sudovima može proširiti na njih i metastazirati u karlici. U nekim slučajevima, u zavisnosti od indikacija, hirurg može da donese odluku da ne ukloni jajnike i jajovode.
Rana se zatvara pravljenjem šavova hiruškim koncem. Postavlja i cevčica za dreniranje rane. Preko rane se stavljaju sterilna gaza i zavoj.
Nakon operacije onkolog određuje dalji način lečenja radioterapijom (zračenjem) i hemioterapijom.
Pacijentkinje koje su ostale i bez jajnika, odmah ulaze u menopauzu jer nemaju više jajnike koji proizvode estrogen. Ne mogu da ostanu trudne i nemaju više mentruaciju.
Simptomi menopauze su:
Ovi simptomi i oboljenja se mogu sprečiti uzimanjem supstitucione terapije - lekova koji nadoknađuju estrogen i progesteron. Nije svaka žena kandidat za ovakvu vrstu terapije, pa se zato obavezno mora obratiti endokrinologu koji, nakon niza analiza i pregleda, propisuje odgovarajuću hormansku terapiju.
Potencijalni rizici ginekološke operacije po Wertheim – Meigsu
Ova vrsta radikalne otvorene operacije nosi mnogobrojne rizike od komplikacija do kojih može da dođe tokom ili nakon operacije:
Priprema za ginekološku operaciju po Wertheim – Meigsu
Pre operacije neophodno je:
Pre operacije je neophodno da obavestite doktora o lekovima i suplementima koje uzimate.
Oporavak nakon ginekološke operacije po Wertheim – Meigsu
Prvih 24 časa pacijentkinja je pod intenzivnim nadzorom medicinskog osoblja, dobija terapiju protiv bola, sredstvo protiv zgrušavanja krvi, dvojnu antibiotsku terapiju i infuziju. Nekada pacijentinja oseća mučninu zbog upotrebe anstezije, pa joj se mogu dati lekovi antiemeritici. Neposredno posle operacije pacijentkinja ima urinarni kateter za pražnjenje bešike, ali se nastoji da se on što pre izvadi, bolesnica pokrene i počne da ustaje iz kreveta i hoda. Na taj način se smanjuje rizik od stvaranja krvnih ugrušaka, duboke venske tromboze vena nogu i embolije pluća. Pacijentkinja obavezno ima abdominalni dren, koji se uklanja dan ili dva nakon urinarnog katetera.
Neophodno je da se pridržava i srogog režima ishrane koji podrazumeva unošenje lako svarljive hrane (pire krompir, bareni pirinač, griz i slično).
Pacijentkinja se otpušta iz bolnice do 7 dana nakon operacije, dok se konci najčešće uklanjaju do 10 dana posle operacije.
Dok se konci ne uklone, pacijentkinja ne sme da se kupa sedeći u kadi ili kvasi ranu tokom tuširanja.
Nekoliko dana, pa i nedelja, posle operacije normalno je da pacijentkinja ima krvavi vaginalni sekret. Ako se pojavi krvarenje slično menstrualnom, neophodno je da se pacijentkinja odmah javi lekaru.
Najmanje 6 nedelja nakon operacije se ne preporučuje da pacijentkinja upražnjava teže fizičke aktivnosti, ima seksualne odnose, diže teret, kupa se u bazenu ili moru. Svojim svakodnevnim aktivnostima može da se vrati nakon mesec dana. Bitno je da se u ovom periodu odmara kako bi rana i ostala tkiva neometano zarasli. Za potpuni oporavak je neophodno 3-6 meseci.