ŠTA JE KONIZACIJA?
Konizacija je ekstenzivna forma biopsije grlića materice. Zove se konizacija zato što podrazumeva uzimanje uzorka tkiva grlića materice za biopsiju u obliku konusa-kupe. Uzorak tkiva se nakon toga šalje u laboratoriju na analizu. Konizacija je metoda kojom se mogu otkriti ili lečiti različite promene na grliću materice. Uzorak tkiva grlića materice se za konizaciju može uzeti koristeći nekoliko različitih tehnika: uz pomoć skalpela, uz pomoć (CO2) lasera ili LOOP radiotalasnom omčicom.
INDIKACIJE / ZAŠTO SE RADI
Konizaciju može biti potrebno raditi kada se Papa-Nikolau testom dokaže prisustvo srednje značajnijh i veoma značajnih promena ćelija grlića materice i ukoliko:
• Kolposkopija ne pokaže prisustvo abnormalnog tkiva, ali je biopsijom grlića materice dokazana promena na ćelijama grlića materice ili kada se abnormalno tkivo viđeno kolposkopijom proteže visoko u kanal grlića materice. Tada se konizacija radi u cilju uklanjanja peromene na grliću materice i daljeg ispitivanja.
• Kolposkopijom i biopsijom grlića materice nije dokazano postojanje promena ćelija grlića materice koje su pokazane Papa-Nikolau testom. Konizacijom se tada u isto vreme može odstraniti sumnjiva (suspektna) promena i dokazati postojanje promene ćelija grlića materice.
• Postoji sumnja u postojanje raka grlića materice zasnovana na rezultatima Papa-Nikolau testa, kolposkopije i biopsije grlića materice. Konizacija tada ima ulogu da ispita proširenost, dubinu i težinu zloćudne promene i rezultati konizacije mogu biti značajni u odlučivanju o daljem obliku terapije.
KAKO SE IZVODI?
• Konizacija se može obavljati u ambulantnim ili bolničkim uslovima. U bolničkim uslovima konizacija se može obavljati u opštoj (tokom procedure nećete biti svesni) ili regionalnoj anesteziji (biućete svesni tokom procedure, ali nećete osećati bol u donjem delu tela).
• Procedura se obavlja u istom položaju kao i za ginekološki pregled. Lekar uvodi spekulum u vaginu čime omogućava prikazivanje grlića materice i nakon toga uzima tkivo grlića materice u obliku konusa (kupe) i šalje ga u laboratoriju na analizu.
POTENCIJALNI RIZICI
• Konizacija je bezbedna procedura ali je praćena određenim rizicima. Komplikacije koje mogu nastati su: ozbiljno krvarenje, suženje grlića materice (stenoza cerviksa) koje može biti praćeno sterilitetom (do ove komplikacije dolazi veoma retko), nemogućnost da kanal grlića materice ostane zatvoren tokom trudnoće (cervikalna inkompetencija) ili povećan broj spontanih pobačaja ili prevremih porođaja kod žena nakon konizacije.
OPORAVAK
• Nakon intervencije ležaćete u sobi za oporavak nekoliko sati (1-4 sata). Bel Medic možete napustiti istog ili sledećeg dana, u zavisnosti od intervencije koja je rađena i Vašeg stanja.
• Za kompletan opravak najčešće je potrebno oko 7 dana.
• Uobičajeno je da nedelju dana nakon konizacije imate vaginalno krvarenje, tokom sledeće 3 nedelje moguće je tačkasto vaginalno krvarenje ili krvav ili braonkast vaginalni sekret. Preporučuje se da 3 nedelje nakon konizacije nosite higijenske uloške. Preporučuje se da izbegavate upražnjavanje seksualnih odnosa sledeće 3 nedelje.
• Ukoliko imate visoku temperaturu, ozbiljno vaginalno krvarenje, bol u predelu male karlice, vaginalni sekret neprijatnog mirisa ili žućkast vaginalni sekret koji može biti posledica infekcije potrebno je da se javite svom lekaru u Bel Medic-u.