ŠTA JE KORDOCENTEZA?
Kordocenteza je invazivna procedura kojom se uzima uzorak krvi ploda iz pupčane vrpce. Radi se u cilju postavljanja konačne dijagnoze (ukoliko prenatalnim testovima, ekspertskim ultrazvukom ili amniocentezom nije moguće utvrditi tačnu dijagnozu) ili ukoliko ste zakasnili na amniocentezu. U retkim situacijama koristi se za proveru izgleda i broja hromozoma (analiza kariotipa). Radi se posle 20. nedelje trudnoće. Procedura traje od 30 do 60 minuta.
KAKO SE IZVODI?
• Pre procedure mogu se primeniti antibiotici u cilju smanjenja rizika od nastanka infekcije materice i ploda. Na početku postupka lekar koristi ultrazvuk u cilju određivanja tačne pozicije ploda u materici (lekar koristi sondu-mali plastični uređaj koji uz pomoć ultrazvučnih talasa daje sliku ploda i njegove pozicije).
• Tokom procedure ležaćete na leđima na stolu. Lekar će očistiti Vaš trbuh dezinfekcionim sredstvom. Uz pomoć ultrazvuka lekar će sprovesti tanku šuplju iglu kroz trbušni zid do materice. Kada iglom stigne do pupčane vrpce lekar će povući malu količinu krvi iz vene pupčanika u špric i nakon toga će izvući iglu iz trbuha.
POTENCIJALNI RIZIK
Retko može doći do sledećih komplikacija: krvarenja ploda, nastanka hematoma u pupčanoj vrpci, usporavanja srčanog rada ploda, infekcije, pobačaja.
PRIPREMA
• Ukoliko se procedura radi između 20-24. nedelje trudnoće nemojte jesti i piti 8-12 sati pre procedure, zato što može postojati potreba za hitnim carskim rezom ukoliko dođe do određenih komplikacija.
• Najbolje je da na proceduru dođete u pratnji partnera, člana porodice ili prijatelja kako bi Vam pružili emotivnu podršku i olakšali povratak kući.
NAKON KORDOCENTEZE
• Nakon kordocenteze lekar će neko vreme ultrazvukom nastaviti da prati srčani rad ploda.
• Nakon procedure potrebno je da mirujete. Preporučuje se da dan ili dva nakon postupka izbegavate naporan rad, treninge i seksualbe odnose. Potrebno je da se javite svom lekaru ukoliko imate vaginalno krvarenje ili slične smetnje.