ŠTA JE LOOP KONIZACIJA?
Loop konizacija ili loop elektrohirurška eksciziona procedura (LEEP) podrazumeva korišćenje tanke omčice koja uz pomoć nisko-voltažne električne energije uklanja abnormalno tkivo na grliću materice. LEEP metoda se može koristiti za uklanjanje abnormalnog tkiva grlića materice koje je viđeno kolposkopijom ili abnormalnog tkiva grlića matrerice koje se nalazi visoko u kanalu grlića materice, a koje se ne može uočiti kolposkopijom. U ovoj situaciji LOOP konizacija se više preporučuje u odnosu na klasičnu konizaciju. LOOP konizacija je jednako efikasna kao i krioterapija ili laserska intervencija na promenjenom delu grlića materice. Ukoliko se kompletno uklanja abnormalno tkivo, nije potrebna dalja terapija, ali se promena ćelija grlića materice može javiti ponovo. Prednosti ove tehnike su jednostavnost zahvata, kraće vreme operacije, mogućnost izvođenja intervencije u lokalnoj anesteziji, relativno jeftina oprema koja je potrebna ginekologu, kao i manje postoperativne tegobe.
INDIKACIJE / ZAŠTO SE RADI?
LOOP konizacija se radi kada je rezultat Papa-Nikolau testa pokazao postojanje abnormalnih ćelija i kada je taj rezultat kasnije potvrđen kolposkopijom i cervikalnom biopsijom. LOOP konizacija je metoda koja se koristi u lečenju promena ćelija grlića materice. Ovo uključuje:
• Minimalne promene ćelija grlića materice ili tzv. skvamozna intraepitelna neoplazija niskog stepena (LSIL) koja može predstavljati prekancerozno stanje (promena ćelija grlića materice koja prethodi nastanku zloćudnog tumora) i ukoliko takva promena i dalje postoji nakon dužeg perioda praćenja.
• Značajne promene ćelija grlića materice koje je potrebno ukloniti.
KAKO SE IZVODI?
• LOOP konizacija se najčešće obavlja u ambulantnim uslovima. Intervencija se najčešće obavlja u lokalnoj anesteziji (bićete svesni tokom procedure).
• Procedura se obavlja u istom položaju kao i za ginekološki pregled. Lekar uvodi spekulum u vaginu čime omogućava prikazivanje grlića materice i nakon toga uzima tkivo grlića materice u obliku konusa (kupe) i šalje ga u laboratoriju na analizu.
POTENCIJALNI RIZICI
• Rane komplikacije LOOP konizacije su: naknadno krvarenje (4%) koje se najčešće javlja posle 5. dana od intervencije. Krvarenje može da se javi i 10. dana nakon intervencije. Upalni procesi grlića i organa male karlice (cervicitis, parametritis, adneksitis) su ekstremno retki.
• Kasne komplikacije konizacije su stenoza cerviksa (suženje kanala grlica materice) sa rizikom od otežanog začeća ili otežanog otvaranja grlića materice prilikom porođaja. U moguće komplikacije ubraja se i insuficijencija grlića - prevremeno otvaranje grlića materice tokom naredne trudnoce, što može biti razlog spontanog pobačaja ili prevremenog porođaja. Obe vrste komplikacija su veoma retke.
OPORAVAK
• Najveći broj žena može se vratiti svojim uobičajenim dnevnim aktivnostima 1 do 3 dana od intervencije. Vreme oporavka zavisi od opsežnosti procedure. Nakon LOOP konizacije može doći do nastanka grčeva koji mogu trajati kratko nakon procedure, braonkastog vaginalnog sekreta tokom prve nedelje (uobičajeno), pojačanog ili krvavog vaginalnog sekreta ili tačkastog krvarenja.
• Preporučuje se da 3 nedelje nakon procedure koristite higijenske uloške umesto tampona i da naredne 3 nedelje izbegavate upražnjavanje seksualnih odnosa.
• Ukoliko imate visoku temperaturu, ozbiljno vaginalno krvarenje, bol u predelu male karlice, vaginalni sekret neprijatnog mirisa ili žućkast vaginalni sekret koji može biti posledica infekcije potrebno je da se javite svom lekaru u Bel Medic-u.