Šta je mastektomija sa sentinel biopsijom?
Mastektomija sa sentinel biopsijom je vrsta operacije dojke zbog zloćudnog tumora koja se primenjuje kada limfni čvorovi u pazušnoj jami nisu zahvaćeni metastazama . Mastektomija podrazumeva kompletno uklanjanje žlezdanog tkiva dojke sa kožom, kolutom i bradavicom, kao i uklanjanje limfnog čvora stražara (sentinel node) koji se potom šalje na histopatološku analizu. U koliko su limfni čvorovi klinički zahvaćeni primenjuje se modifikovana radikalna operacije dojke po Maddenu koja podrazumeva kompletno uklanjanje dojke i prva dva nivoa limfnih čvorova pazušne jame.
Indikacije/Zašto se radi radikalna mastektomija ili mastektomija sa sentinel biopsijom?
Radikalna mastektomija dojke se radi:
Odluka o izvođenju radikalne mastektomije se donosi na osnovu uvida u kompletnu dijagnostiku:
Na osnovu sagledavanja kompletne dijagnostike i pridruženih bolesti pacijenta konzilijum za dojku predlaže tip hirurškog lečenja oslanjajućl se na važeće nacionale i svetske vodiče za lečenje rak dojke: (Nacionalni vodič dobre kliničke prakse za dijagnostikovanje i lečenje raka dojke, Breast Cancer NCCN Clinical Practice Guidelines in Oncology Version 6.2020, September 8, 2020, Early Breast Cancer: ESMO Clinical Practice Guidelines, Ann Oncol (2019).
Kako se izvodi mastektomija sa sentinel biopsijom?
Mastektomija sa sentinel biopsijom se izvodi u opštoj anesteziji. Operacija započinje tako što hirurg napravi eliptični rez oko dojke. Zatim se pristupa uklanjanju kompletnog žlezdanog tkiva dojke sa kožom, kolutom i bradavicom kao i uklanjanju limfnih čvorova.
Preoperativno, u potkožni sloj oko koluta dojke se ubrizga metilen plavo i radioaktivni Tc-99 radiokoloid.
U koliko limfni čvorovi klinički ne deluju zahvaćeni (N0), hirurg se odlučuje za proveru i uklanjanje samo jednog limfnog čvora, tzv. stražarskog limfnog čvora (sentinel nodus). To je prvi limfni čvor koji prima limfnu drenažu iz tumora i na osnovu njegove intraoperativne analize (Ex tempore, frozen section) donosi se odluka o tome da li je potrebno uklanjati sve limfne čvorove (disekcija pazušne jame). Odstranjeni limfni čvor se šalje na laboratorijsku histopatološku analizu.
U završnoj fazi operacije hirurg u ložu operativno odstranjene dojke plasira aspiracioni dren radi odvođenja tečnosti (seroma) koja se nagomilava nakon operacije. Rez se zašiva šavovima. Rana se previja zavojima koji pokrivanju samo operativni rez.
Operacija traje 2 sata.
Potencijalni rizici mastektomije sa sentinel biopsijom
Moguće komplikacije su:
Priprema za mastektomiju sa sentinel biopsijom
Pre operacije je neophodno da doktoru prijavite koje lekove, vitamine ili suplemente uzimate.
Neophodno je da konsultujete lekara kada da prestanete da uzimate lekove koji mogu da povećaju rizik od masivnog krvarenja kao što su analgetici i antikoagulanti: Brufen, Aspirin, Cardiopirin, Plavix, Briliqe, Farin, Sintrom, Sinkum, Pradaxa, Xarelto, Eliquis.
Ne bi trebalo ništa da jedete ili pijete 8-12 sati pre operacije.
Oporavak nakon mastektomije sa sentinel biopsijom
Nakon operacije se pacijentkinja prebacuje u sobu za oporavak gde joj se prate telesna temperatura, puls, krvni pritisak i disanje. U bolnici najčešće ostaje 1 dan.
Pacijentkinja obično oseća blaži bol i utrnutost u podpazušju i sa unutrašnje strane nadlaktice.
Dobija uputstva o nezi rane i drena kada ode kući. Savetuje se koje fizičke aktivnosti da izbegava dok se dren ne ukloni, a koje vežbe da radi da bi se sprečila ukočenost ruke i ramena. Objašnjava joj se kako da prepozna znake infekcije i limfedema. Dobija recepte za analgetike i antibiotike.
Rezultati histopatološke analize se obično dobijaju do nedelju dana nakon operacije. Na prvom kontrolnom pregledu doktor objašnjava nalaz i upućuje pacijentinju na konzilijum radi odluke o daljem lečenju.