ŠTA JE OTVORENA PROSTATEKTOMIJA?
Prostatektomija je hirurška procedura kojom se uklanja deo ili cela prostata kod muškarca. Otvorena prostatektomija podrazumeva pravljenje veliikog reza na trbuhu i najčešće se izvodi kod muškaraca koji imaju ozbiljne probleme sa mokrenjem i kod onih koji imaju jako uvećanu prostatu (najčešće zbog benigne hiperplazije prostate). Kod benigne hiperplazije (uvećanja) prostate najčešće se uklanja samo deo prostate koji blokira normalan protok mokraće (parcijalna otvorena prostatektomija).
INDIKACIJE / ZAŠTO SE RADI?
• U cilju lečenja lokalizovanog zloćudnog tumora (karcinom) prostate. Može se kombinovati sa radioterapijom, hemioterapijom ili hormonskom terapijom.
• Prostatektomija se koristi u cilju lečenja benigne hiperplazije prostate.
KAKO SE IZVODI?
• Operacija se najčešće izvodi u opštoj anesteziji (tokom operacije nećete biti svesni). Otvorena prostatektomija je hirurška procedura koja podrazumeva pravljenje reza na donjem delu trbuha, od pupka do vrha pubične (stidne) kosti. Veoma retko se rez pravi između anusa (čmara) i mošnica (skrotuma)-perinealna hirurgija. Urolog nakon toga pažljivo uklanja prostatu sa ciljem da spreči oštećenje okolnih struktura (nerava i krvnih sudova). Mesto reza se zatvara šavovima.
• Tokom operacije doktor postavlja tzv. Folijev kateter kojim omogućava širenje mokraćne bešike i oticanje mokraće. Može postojati potreba da urolog nakon operacije ostavi 1 ili više drenova kojim sadržaj koji nastaje u maloj karlici nakon operacije ističe u spoljašnju sredinu. Jedan dren se postavlja direktno u mokraćnu bešiku (suprapubični dren), a drugi dren se postavlja u nivou mesta sa kog je uklonjena prostata (pelvični dren).
POTENCIJALNI RIZICI
Ova operacija veoma uspešno rešava smetnje sa mokrenjem, ali je praćena većim rizikom od komplikacija i dužim periodom oporavka u odnosu na laparoskopsku prostatektomiju. Postoji rizik od nastanka sledećih komplikacija: ozbiljnog krvarenja, infekcije urinarnog trakta, inkontinencije urina (nekontrolisano mokrenje), erektilne disfunkcije (impotencije), suženja (strikture) mokraćne cevi ili vrata mokraćne bešike.
PRIPREMA
• Pre operacije može biti potrebno da se uradi cistoskopija. To je endoskopska procedura u kojoj se uz pomoć specijalnog instrumenta sa izvorom svetla i video kamerom na vrhu (cistoskop) ispituje unutrašnjost mokraćne bešike i mokraćna cev.
• Obavestite svog doktora o lekovima, suplementima i biljnim preparatima koje uzimate u redovnoj terapiji. Ukoliko uzimate lekove koji sprečavaju zgrušavanje krvi (Aspirin, Plavix, Farn, Sincum, Sintrom, Pradaxa, Xarelto, Eliquis)biće potrebno da u konsultaciji sa lekarom privremeno prestanete sa uzimanjem ovih lekova (zato što korišćenje tih lekova povećava rizik za nastanak krvarenja).
• Ne smete jesti i piti 8-12 sati pre procedure (noć pre procedure). Ujutru možete uzeti redovnu terapiju sa malo vode .
• Biće potrebno da pre operacije ispraznite creva (može biti potrebno da uradite klistir jutro pre operacije).
OPORAVAK NAKON OTVORENE PROSTATEKTOMIJE
• Najveći broj pacijenata napušta bolnicu dan nakon operacije (ili kasnije, ukoliko doktor misli da je potrebno).
• Kući se vraćate sa urinarnim kateterom koji ćete najverovatnije morati da nosite 5-10 (ili više) dana.
• Potrebno je da se postepeno vraćate uobičajenim dnevnim aktivnostima. Očekuje se da ćete se nakon 4-6 nedelja potpuno oporaviti.
• Moći ćete samostalno da upravljate motornim vozilom kada prestanete da nosite urinarni kateter.
• Seksualne odnose možete imati 6 do 8 nedelja nakon operacije. Nakon totalne prostatektomije moći ćete da doživite orgazam, ali će u ejakukatu biti veoma malo ili nimalo semene tečnosti.