TRANSEZOFAGEALNA EHOKARDIOGRAFIJA (TEE)
Transezofagealna ehokardiografija (TEE) je vrsta invazivnog ultrazvučnog pregleda srca i velikih krvnih sudova (aorte i plucne arterije) koji izlaze iz srca. Pregled se radi kod odredjene grupe pacijenata. Ultrazvučna sonda kojom se radi ovaj pregled je postavljena u tanku cev (endoskop) koji se kroz usta i grkljan ubacuje u jednjak (supljinu koja se zove ezofagus). Pregled ima slicnosti sa endoskopskim pregledom jednjaka i zeluca poznatijom pod nazivom gastroskopija, koja se koristi u gastroenteroloskoj dijagnostici. Kako je jednjak anatomski vrlo blizu srca, na ovaj način se dobija mnogo jasnija slika srčanih komora, pretkomora, aurikule, srčanih zalisaka kao i velikih krvnih sudova, nego standardnim ultrazvucnim pregledom koji se radi preko grudnog kosa, takozvanom transtorakalnom ehokardiografijom (TTE).
INDIKACIJE/ZAŠTO SE RADI TEE?
Dodatni razlozi za TEE mogu biti:
KAKO SE IZVODI TRANSEZOFAGEALNA EHOKARDIOGRAFIJA (TEE)?
Ukoliko pacijent nosi zubnu protezu koja nije fiksna, neophodno je da je se izvadi. Neposredno pred pregled pacijentu se plasira „braunila“ Tokom pregleda pacijent leži na levom boku i prikljucen je elektrodama na EKG aparat da bi se pratio rad srca. Pre nego što lekar ubaci transezofagealnu sondu kroz usnu šupljinu, grkljan i šupljinu jednjaka, lokalnim anestetikom u vidu spreja se naprska zadnji zid grla da bi se olakšao prolazak sonde. Pre nego sto doktor ubaci sondu u usta potrebno je da pacijent zagrize mali plasticni stitnik kroz koji se zatim uvodi savitljivo crevo . Kada vrh creva-sonde prodje preko kraja jezika i dodje do zadnjeg zida zdrela pacijent pravi akt gutanja kako bi sonda skliznula u jednjak. Kada se pregled završi, sonda se vadi. Pregled traje različito dugo u zavisnosti od indikacija za pregled, a najčešće između 30 i 60 minuta.
POTENCIJALNI RIZICI TRANSEZOFAGEALNE EHOKARDIOGRAFIJE (TEE)
U toku TEE može doći do:
Izuzetno retko može da dođe do:
PRIPREMA ZA TRANSEZOFAGEALNU EHOKARDIOGRAFIJU (TEE)
Nekoliko dana pre TEE nije dozvoljeno konzumiranje alkohola. Najmanje 6h pre procedure pacijent ne sme da unosi ni hranu ni piće.
Lekaru pacijent mora da prijavi trudnoću, koje lekove uzima kao redovnu terapiju, ali i alergije na lekove, anestetik i lateks. Takođe je neophodno da lekar bude upoznat sa istorijom kardiovaskularnih bolesti pacijenta.
Ako pacijent nosi protezu koja nije fiksna, neophodno je da je izvadi. Potrebno je i da skine nakit koji bi mogao da ometa proceduru.
Pacijet treba da isprazni bešiku pre TEE.
OPORAVAK NAKON TRANSEZOFAGEALNE EHOKARDIOGRAFIJE (TEE)