Čovekova mokraćna bešika može da drži do pola litra mokraće 2 do 5 sati, a da pritom ne osećamo nelagodnost. Mokraćna cev (uretra), odnosno sluzokožno-mišićni kanal kojim mokraća izlazi iz bešike, je kod muškaraca dužine 18-20 cm, dok je kod žena samo 4 cm. Zato kod žena češće dolazi do bakterijskih infekcija urinarnog sistema.
Urologija je grana kliničke medicine koja se bavi prevencijom, dijagnostkom i lečenjem oboljenja organa urinarnog sistema (bubrega, mokraćovoda, mokraćne bešike i mokraćne cevi), kao i genitalnih organa muškarca (penisa, testisa, epididimisa, prostate).
Najčešći razlozi zbog kojih se pacijenti obraćaju urologu su: uporne infekcije urinarnog trakta, inkontinencija (nevoljno puštanje mokraće), bol ili pojava krvi tokom mokrenja, zapaljenje mokraćne bešike, upala prostate, uvećana prostata, kamen u bubregu, seksualna disfunkcija, karcinom urinarnog trakta (bubrega, bešike, prostate, testisa).
Naučna istraživanja su pokazala da su infekcije urinarnog trakta najčešće od svih bakterijskih infekcija kod žena u Evropi, ali i kod nas. U 86% slučajeva, uzročnik je ešerihija koli (Escherichia coli) - prirodni stanovnik naših creva. Zbog kratke mokraćne cevi kod žena, ona lako dospe u mokraćne puteve i izazove infekciju.
Kod muškaraca su česti urinarni problemi sa prostatom: bakterijska upala prostate, benigno uvećanje prostate i karcinom prostate. U Srbiji se svake godine otkrije oko 1250 novih slučajeva raka prostate. On je drugi najčešći zloćudni tumor kod muškaraca i u Evropi i u Srbiji posle raka pluća. Kako bi se ovaj karcinom otkrio u ranoj fazi i efikasno lečio, svim muškarcima starijim od 40 godina se preporučuju prventivni pregledi urologa jednom godinje.
Urolozi u Acibadem Bel Medicu primenjuju najsavremenije načine dijagnostike i lečenja bolesti urinarnog trakta. Posebno ističemo da se kod nas razbijanje kamena u bubregu radi endoskopskom litotripsijom, dok se minimalno invazivnom laparoskopskom hirurgijom kamen vadi i iz bubrega iiz mokraćne cevi.