Svrab kože (pruritus)

Svrab ili na latinskom pruritus je nespecifičan simptom, a ne oboljenje. Svako od nas je u nekom periodu iskusio povremeni svrab kože, neprijatnu senzaciju koja izaziva potrebu za češanjem.


Vrste  svraba

  • Akutni svrab  traje do šest nedelja , najčešće  je izazvan alergijskim ili infektivnim akutnim stanjima, a vrlo retko urgentnim stanjima.
  • Hroničan svrab traje duže od šest nedelja,može poticati od dermatoloških, sistemskih , psihogenih ili neuroloških oboljenja. U nekim slučajevima se jedino može označiti kao svrab nepoznatog uzroka. Javlja se na oboleloj i upaljenoj koži,  ali i na zdravoj neizmenjenoj koži.


Kod kojih se sve oboljenja javlja ?

  • Sistemski svrab je posledica oboljenja drugih organskih sistema ili organa, kao što su bolesti jetre , bolesti bubrega , bolesti krvi (limfoma i hronične leukemije) i nekih multifaktorijalnih  stanja.
  • Neurološki svrab nastaje aktivacijom nervnih puteva svraba,  sreće se kod herpesa, pritiska na spinalne nerve,  udružen sa multiplomsklerozom, tumorima mozga ili povredama mozga.
  • Psihogeni ili psihosomatski svrab obično prati poremećaje kao što su shizofrenija i depresija.
  • Kod dermatoloških  oboljenja : atopskog dermatitisa,  psorijaze ,  koprivnjače, šuge, parazitarnih infekcija kože, i suve kože.
  • Kod starije populacije može ukazati na prisustvo malignog oboljenja.
  • Kod osoba srednjih godina treba obratiti pažnju na nivo šećera u krvi, budući da  može pratiti dijabetes.


Šta ne treba raditi ?

Preterana higijena i pranje može dovesti do dodatnog isušivanja kože. Suva kožu ima narušenu normalnu barijeru i zaštitnu ulogu, te  lako dolazi do površnih zapaljenja koje aktiviraju senzaciju svraba.

Neophodno je kratkotrajno korišćenje mlake vode  i blagih uljanih kupki koje dodatno ne narušavaju ph vrednost kože. Nakon kupanja savetuje  se nanošenje emolijentnih krema.


Dijagnostika i lečenje

Iako je svrab subjektivan osećaj, neophodno je  temeljno ispitivanja stanja zdravlja pacijenta.

Simptomatsko lečenja hroničnog svraba je  ograničeno I samo će  ga privremeno umanjiti. Od  značaja je  utvrditi uzrok hroničnog svraba  ukoliko je to moguće.


Kome se obratiti ?

  • Dermatologu

U slučaju isključivanja dermatoloških oboljenja, dermatolog će Vas uputiti na dalja ispitivanja , jer je često neophodna saradnja i lečenje zajedno sa drugim lekarima specijalistima.

Poslednji blog postovi

Gluten i zdravlje: Razlika između celijakije i intolerancije na gluten
13.12.2024.

Gluten i zdravlje: Razlika između celijakije i intolerancije na gluten

Dr Nataša Dragutinović, dečiji gastroenterolog, piše za naš novi blogPšenica je jedna od najrasprostranjenijih žitarica, prisutna u ljudsk...
DIJABETES I CELIJAČNA BOLEST
20.11.2024.

DIJABETES I CELIJAČNA BOLEST

Dr Nataša Dragutinović, dečiji gastroenterolog, piše za naš novi blogDijabetes tip 1 i celija...
Deca i sport: Kako podstaći zdrav rast i razvoj
18.11.2024.

Deca i sport: Kako podstaći zdrav rast i razvoj

Brojne su studije koje ukazuju na trend smanjivanja broja dece koja se bave sportom. Tako je jedno istraživanje sprovedeno u Australiji pokazalo da se u periodu od 1985. do 2003. godine broj dece uzrasta od 5 do 14 godina koja tre...
Metabolički sindrom i Dijabetes Tip 2
18.11.2024.

Metabolički sindrom i Dijabetes Tip 2

Povodom Svetskog dana dijabetesa koji se obeležava 14. novembra, za naš novi blog piše dr sc. med. Marija Kostić-Vučićević, specijalista pedijatrije.
Skrivena opasnost u svakom domaćinstvu – Dugmaste baterije
07.11.2024.

Skrivena opasnost u svakom domaćinstvu – Dugmaste baterije

Dr Nataša Dragutinović, dečiji gastroenterolog, piše za naš novi blog
Vitamin D
24.10.2024.

Vitamin D

Vitamin D, poznat kao “vitamin Sunca” je otkriven još početkom dvadesetog veka. Tada su lekari i hemičari razjasnili ulogu sunčeve svetlosti i identifikovali vitamin D, uvidevši njegov značaj u tretmanu r...