Vrtoglavica može da se definiše kao halucinacija pokreta ili pomeranja.
Pacijenti navode različite termine kojima pokušavaju da opišu i objasne svoje tegobe-osecaj tonjenja, propadanja, omaglice, nesvestice, lelujanja, neravnoteze, nestabilnosti i sl. Istina je da nije svaki od tih simptoma vrtoglavica vec samo osecaj rotatornog kretanja tj.osecaj sopstvenog okretanja ili osecaj da se okolina vrti oko pacijenta.
Najčešći uzrok vrtoglavice je upravo oboljenje unutrasnjeg uva ili vestibularnog nerva jer se u unutrasnjem uhu pored cula sluha nalazi i culo za ravnotezu. Često se sa oštećenjem sluha javlja udružen i poremećaj ravnoteže.
Vrtoglavica moze biti i centralna tj.uzrokovana bolestima centralnih nervnih struktura npr.u malom mozgu.
Postoji i cervikalni vertigo usled problema sa vratnom kičmom ali se mnogo redje viđa nego sto se u praksi ta dijagnoza postavlja za uzrok pacijentovih tegoba.
Vrtoglavice su često praćene i vegetativnim simptomima (mučnina, nagon na povraćanje, povraćanje, hladan znoj, bledilo..)
Najčešće bolesti iz ORL regije koje dovode do vrtoglavica suoložajne ili BPPV, upala vestibularnog živca (neuronitis), Menijerova bolest.
Od neuroloških bolesti to su: multipla skleroza, moždani udar ili šlog, TIA ili prolazna ishemija, VBI (hronična slabija vaskularizacija zadnje lobanjske jame).
Od testova koje primenjujemo kod pacijenata sa vrtoglavicom na prvom mestu su:Ispitivanje sluha ili tonalna audiometrija, kalorijski test toplom i/ili hladnom vodom, VEMP, BERA, Dix-Hallpikeov test itd.
Lečenje je kauzalno i zavisi od uzroka a često je multidisciplinarno .