Balon sinusoplastika

OPIS

Balon sinusoplastika MINIMALNO INVAZIVNA  relativno NOVA hirurška metoda lečenja, klinička primena je počela pre  nešto više od desetak godina u svetu. Prema nekim podacima, ovom metodom  širom sveta do sada lečeno je više od pola miliona pacijenata. Preporučuje se u tretmanu hroničnog sinuzitisa koji ne reaguje na medikalnu terapiju, za tretman ponavljanih akutnih upala sinusa i  ukoliko je u razmatranju operativno lečenje hronične upale sinusa. 

Osnovna  karakteristika intervencije je da nema rezova niti uklanjanja kosti niti tkiva nosa i sinusa, čime se značajno smanjuju ili u potpunosti  uklanjanju simptomi i popravlja kvalitet života pacijenta. Uz sve ovo,  kao minimalno invazivna tehnika omogućava maksimalno brz oporavak i  povratak svakodnevnim aktivnostima, u roku od nekoliko dana.

PRINCIP METODE

Princip  metode je da se pod kontrolom endoskopa fini, fleksibilni, posebno  konstruisani kateteri sa balonom plasiraju u predeo otvora paranazalnih  sinusa, a potom se naduvavanjem balona remodeluje- proširuje otvor,  ispira sinus različitim rastvorima stvarajući uslove za oporavak i  normalno funkcionisanje sinusa. Može se vršiti u opštoj anesteziji, ili  pak u lokalnoj anesteziji ukoliko godine pacijenta ili njegove  pridružene bolesti ne dozvoljavaju primenu opšte anestezije.

Efekat  procedure je  jednako dobar i dugotrajan kao i endoskopska operacija  sinusa u smislu redukcije simptoma, smanjenja broja akutizacija  simptoma, poboljšanje kvaliteta života i radne produktivnosti. Prednost  procedure u odnosu na endoskopsku operaciju je brži oporavak od  intervencije.

Ipak postoje i neka ograničenja- pre svega potrebna  je selekcija pacijenata zbog prirode i vrste bolesti sinusa, različitih  anatomskih varijacija, ali mogu se primenjivati i hibridne procedure-  FESS i balon sinusoplastika u kombinaciji. 

Klinička   primena je počela pre nešto više od desetak godina u svetu. Prema  nekim podacima, ovom metodom širom sveta do sada lečeno je više od pola  miliona pacijenata.

Jedini u Srbiji ovu metodu izvodi Doc. Dr Bojan Pavlović, otorinolaringolog

Autor teksta: Doc. Dr Bojan Pavlović, otorinolaringolog

Poslednji blog postovi

Gluten i zdravlje: Razlika između celijakije i intolerancije na gluten
13.12.2024.

Gluten i zdravlje: Razlika između celijakije i intolerancije na gluten

Dr Nataša Dragutinović, dečiji gastroenterolog, piše za naš novi blogPšenica je jedna od najrasprostranjenijih žitarica, prisutna u ljudsk...
DIJABETES I CELIJAČNA BOLEST
20.11.2024.

DIJABETES I CELIJAČNA BOLEST

Dr Nataša Dragutinović, dečiji gastroenterolog, piše za naš novi blogDijabetes tip 1 i celija...
Deca i sport: Kako podstaći zdrav rast i razvoj
18.11.2024.

Deca i sport: Kako podstaći zdrav rast i razvoj

Brojne su studije koje ukazuju na trend smanjivanja broja dece koja se bave sportom. Tako je jedno istraživanje sprovedeno u Australiji pokazalo da se u periodu od 1985. do 2003. godine broj dece uzrasta od 5 do 14 godina koja tre...
Metabolički sindrom i Dijabetes Tip 2
18.11.2024.

Metabolički sindrom i Dijabetes Tip 2

Povodom Svetskog dana dijabetesa koji se obeležava 14. novembra, za naš novi blog piše dr sc. med. Marija Kostić-Vučićević, specijalista pedijatrije.
Skrivena opasnost u svakom domaćinstvu – Dugmaste baterije
07.11.2024.

Skrivena opasnost u svakom domaćinstvu – Dugmaste baterije

Dr Nataša Dragutinović, dečiji gastroenterolog, piše za naš novi blog
Vitamin D
24.10.2024.

Vitamin D

Vitamin D, poznat kao “vitamin Sunca” je otkriven još početkom dvadesetog veka. Tada su lekari i hemičari razjasnili ulogu sunčeve svetlosti i identifikovali vitamin D, uvidevši njegov značaj u tretmanu r...