Mr sci. med. Tijana Dangubić, endokrinolog i magistar ishrane
Pacijenti sa dijabetesom, a naročito oni sa neregulisanim dijabetesom, češće imaju infektivna stanja koja se mogu komplikovati na razne načine. Zapravo, njima je ćelijski imuni odgovor oslabljen u borbi protiv svake infekcije, uključujući i virusnu.
Tokom bilo koje infekcije, pa tako i infekcije COVID-19, najčešće dolazi do pojave ketoacidoze, opasne komplikacije kod koje telo ostaje bez insulina i koja može prouzrokavati komu ili čak smrt ako se ne reaguje brzo.
Druga česta komplikacija je laktična acidoza, koja dovodi do poremećaja metabolizma u čitavog organizma i takođe može imati fatalan ishod.
Kako osobe obolele od dijabetesa često imaju komplikacije na nivou malih i velikih krvnih sudova, postoji opasnost da tokom virusne infekcije dođe do kardiovaskularnih komplikacija i pogoršanja bubrežne funkcije (kod pacijenata koji imaju bubrežnu slabost prouzrokovanu dugogodišnje loše regulisanim dijabetesom).
Važno je da pacijenti sa dijabetesom u periodu svake infekcije, pa tako i infekcije koronavirusom, redovnije kontrolišu glikemiju i rade profile šećera u krvi, kao i da kontrolišu urin kako bi se na vreme otkrila pojava ketona. Opravdani strah od virusa Sars-Cov-2 nikako ne sme da spreči pacijente sa dijabetesom da redovno rade preporučene analize i budu u kontaktu sa svojim endokrinologom.
Ukoliko osete simptome karakteristične za COVID-19, kao što su gušobolja, kašalj, suvo grlo, glavobolja, umor, bolovi u mišićima, povišena temperature – neophodno je da se odmah jave na 011 309 1000 kako bismo im dali savet šta treba da preduzmu.
Veoma je bitan optimalan unos tečnosti i uravnotežena ishrana kako bi se previnirala pojava svih komplikacija bolesti i kako bi se podigao imuni odgovor organizma da se što bolje izbori sa infekcijom.