Dijabetes u doba korone

Mr sci. med. Tijana Dangubić, endokrinolog i magistar ishrane

Pacijenti sa dijabetesom, a naročito oni sa neregulisanim dijabetesom, češće imaju infektivna stanja koja se mogu komplikovati na razne načine. Zapravo, njima je ćelijski imuni odgovor oslabljen u borbi protiv svake infekcije, uključujući i virusnu.

Tokom bilo koje infekcije, pa tako i infekcije COVID-19, najčešće dolazi do pojave ketoacidoze, opasne komplikacije kod koje telo ostaje bez insulina i koja može prouzrokavati komu ili čak smrt ako se ne reaguje brzo.

Druga česta komplikacija je laktična acidoza, koja dovodi do poremećaja metabolizma u čitavog organizma i takođe može imati fatalan ishod.

Kako osobe obolele od dijabetesa često imaju komplikacije na nivou malih i velikih krvnih sudova, postoji opasnost da tokom virusne infekcije dođe do kardiovaskularnih komplikacija i pogoršanja bubrežne funkcije (kod pacijenata koji imaju bubrežnu slabost prouzrokovanu dugogodišnje loše regulisanim dijabetesom).

Važno je da pacijenti sa dijabetesom u periodu svake infekcije, pa tako i infekcije koronavirusom, redovnije kontrolišu glikemiju i rade profile šećera u krvi, kao i da kontrolišu urin kako bi se na vreme otkrila pojava ketona. Opravdani strah od virusa Sars-Cov-2 nikako ne sme da spreči pacijente sa dijabetesom da redovno rade preporučene analize i budu u kontaktu sa svojim endokrinologom.

Ukoliko osete simptome karakteristične za COVID-19, kao što su gušobolja, kašalj, suvo grlo, glavobolja, umor, bolovi u mišićima, povišena temperature – neophodno je da se odmah jave na 011 309 1000 kako bismo im dali savet šta treba da preduzmu.

Veoma je bitan optimalan unos tečnosti i uravnotežena ishrana kako bi se previnirala pojava svih komplikacija bolesti i kako bi se podigao imuni odgovor organizma da se što bolje izbori sa infekcijom.


Poslednji blog postovi

DIJABETES I CELIJAČNA BOLEST
20.11.2024.

DIJABETES I CELIJAČNA BOLEST

Dr Nataša Dragutinović, dečiji gastroenterolog, piše za naš novi blogDijabetes tip 1 i celija...
Deca i sport: Kako podstaći zdrav rast i razvoj
18.11.2024.

Deca i sport: Kako podstaći zdrav rast i razvoj

Brojne su studije koje ukazuju na trend smanjivanja broja dece koja se bave sportom. Tako je jedno istraživanje sprovedeno u Australiji pokazalo da se u periodu od 1985. do 2003. godine broj dece uzrasta od 5 do 14 godina koja tre...
Metabolički sindrom i Dijabetes Tip 2
18.11.2024.

Metabolički sindrom i Dijabetes Tip 2

Povodom Svetskog dana dijabetesa koji se obeležava 14. novembra, za naš novi blog piše dr sc. med. Marija Kostić-Vučićević, specijalista pedijatrije.
Skrivena opasnost u svakom domaćinstvu – Dugmaste baterije
07.11.2024.

Skrivena opasnost u svakom domaćinstvu – Dugmaste baterije

Dr Nataša Dragutinović, dečiji gastroenterolog, piše za naš novi blog
Vitamin D
24.10.2024.

Vitamin D

Vitamin D, poznat kao “vitamin Sunca” je otkriven još početkom dvadesetog veka. Tada su lekari i hemičari razjasnili ulogu sunčeve svetlosti i identifikovali vitamin D, uvidevši njegov značaj u tretmanu r...
Bilateralna artroplastika oba kuka kroz direktni prednji pristup: brži povratak svakodnevnom životu
14.10.2024.

Bilateralna artroplastika oba kuka kroz direktni prednji pristup: brži povratak svakodnevnom životu

U bolnici Acibadem Bel Medic, dr sci. med. ortoped Vladimir Vranić je uspešno izveo operaciju bilateralne artroplastike oba kuka u jednom aktu koristeći direktni prednji p...