Kako prepoznati veliki kašalj - simptomi i lečenje bolesti

Dr Jelena Divčić, pedijatar Opšte bolnice Acibadem Bel Medic,  za naš novi blog, opisala je koji su prvi simptomi i znaci velikog kašalja, kako ga razlikovati od obične prehlade, kroz koje faze prolazi ali i kako se ova bolest leči.

Kašalj je simptom koji može da se javi kod svakog deteta i predstavlja važan zaštitni mehanizam organizma. Njegov cilj je oslobađanje sekreta i štetnih supstanci.
Kada govorimo o Velikom kašlju, poznatom i kao Magareći kašalj ili pertusis, reč je o akutnom infektivnom oboljenju koje izaziva aerobna gram-negativna bakterija Bordetella pertussis, a ređe Bordetella parapertussis. Izvor zaraze je obolela osoba sa tipičnom ili atipičnom kliničkom slikom. Deca u uzrastu od 1 do 5 godina, kao i odojčad, posebno su osetljiva. Bolest se prenosi kapljičnim putem.
Inkubacija traje od 9 do 10 dana, odnosno od 6 do 21 dana. Zaraznost je najveća pri kraju inkubacionog perioda i smanjuje se tokom vremena. Bolest prolazi kroz tri stadijuma.

KATARALNI stadijum: Traje 1 do 2 nedelje, pri čemu se javljaju simptomi slični prehladi, poput curenja nosa i blage hiperemije ždrela. Kašalj postaje suv i javlja se noću, često praćen groznicom.

Stadijum ZACENJIVANJA: Traje od 2 do 6 nedelja. Suv kašalj postaje prodorniji i uporniji, uz tipične napade isprekidanog kašlja koji dovode do iskašljavanja sluzi i plaženja jezika. Napadi su učestaliji noću i mogu ih izazvati blaga fizička aktivnost. Kod male dece može doći do apneje ili cijanoze, a karakterističan je zvuk koji podseća na magareći kašalj.

Stadijum REKONVALESCENCIJE (oporavka): Traje još 3-6 nedelja uz primenu antibiotske terapije (makrolidni lekovi) ili 6-10 nedelja bez terapije. Napadi kašlja postaju ređi i slabijeg intenziteta.

Veliki kašalj se može dokazati direktno (PCR metodom) ili indirektno (dokazivanjem specifičnih antitela iz seruma obolelih ELISA testovima).
Najviše obolele dece su predškolskog uzrasta (1-5 godina) i školskog uzrasta (7-19 godina). Bolest je najozbiljnija kod mlađe dece i odojčadi. Moguće komplikacije uključuju bronhiolitise, pneumonije, upalu srednjeg uva, epileptične napade (u 2-4% slučajeva) i encefalopatije (0.5%).

Veliki kašalj ne pruža doživotni imunitet, pa nakon preležane bolesti ostaje solidan imunitet do 10 godina. Visoka prisutnost ovog oboljenja u svetu posledica je porasta broja nevakcinisane ili nepotpuno vakcinisane dece protiv pertusisa.
Prema programu obavezne i preporučene imunizacije, ključno je primeniti primarnu seriju od 3 doze vakcina u 2/4/6 mesecu života u formi petovalentnih ili šestovalentnih vakcina. Revakcinacija je predviđena u drugoj godini života (obično između 15-18 meseca), dok se booster doza pre polaska u osnovnu školu ili tokom prvog razreda preporučuje korišćenjem četverovalentne kombinovane vakcine. Treća booster doza se daje do kraja osnovne škole ili najkasnije do 18. godine života.

Poslednji blog postovi

Gojaznost: epidemija savremenog doba
04.03.2025.

Gojaznost: epidemija savremenog doba

Svetski dan gojaznosti, 4.martZa naš blog piše dr Stefan Živojinović, lekar opšte prakse. Gojaznost je hronična bolest koja nastaje usled...
Šot od đumbira–način da zdravo započnete dan!
30.12.2024.

Šot od đumbira–način da zdravo započnete dan!

Za naš novi blog piše dr Marija Kostić -VučićevićĐumbir šot je napitak od ceđenog ili narendanog korena đumbira sa sokom svežeg limun...
Gluten i zdravlje: Razlika između celijakije i intolerancije na gluten
13.12.2024.

Gluten i zdravlje: Razlika između celijakije i intolerancije na gluten

Dr Nataša Dragutinović, dečiji gastroenterolog, piše za naš novi blogPšenica je jedna od najrasprostranjenijih žitarica, prisutna u ljudsk...
DIJABETES I CELIJAČNA BOLEST
20.11.2024.

DIJABETES I CELIJAČNA BOLEST

Dr Nataša Dragutinović, dečiji gastroenterolog, piše za naš novi blogDijabetes tip 1 i celija...
Deca i sport: Kako podstaći zdrav rast i razvoj
18.11.2024.

Deca i sport: Kako podstaći zdrav rast i razvoj

Brojne su studije koje ukazuju na trend smanjivanja broja dece koja se bave sportom. Tako je jedno istraživanje sprovedeno u Australiji pokazalo da se u periodu od 1985. do 2003. godine broj dece uzrasta od 5 do 14 godina koja tre...
Metabolički sindrom i Dijabetes Tip 2
18.11.2024.

Metabolički sindrom i Dijabetes Tip 2

Povodom Svetskog dana dijabetesa koji se obeležava 14. novembra, za naš novi blog piše dr sc. med. Marija Kostić-Vučićević, specijalista pedijatrije.