Kako razlikovati prehladu od alergije?

U današnjem vreme kada se suočavamo sa različitim respiratornim tegobama,  često dolazi do nejasnoća u razlikovanju simptoma koji nas muče. Da li  je to samo prolazna prehlada ili nešto više – pitanje je koje mnoge muči. Upravo zbog toga, dr Bojan Marković, specijalista  otorinolaringologije Acibadem Bel Medica, u našem novom blogu, detaljno će objasniti razlike između simptoma prehlade i  alergijske kijavice, pružajući korisne savete kako da ih prepoznamo i adekvatno reagujemo.

Kako možemo razlikovati simptome prehlade od simptoma alergijske kijavice?

Prehlada obično traje od 5 do 7 dana i karakteriše je zapušen nos, vodenasta, a kasnije zelenkasta sekrecija iz nosa, blago povišena telesna temperatura, malaksalost, jeza, drhtavica i umor. Važno je napomenuti da prehlada prolazi sama od sebe, bilo da je lečimo ili ne, dok trajanje alergijske kijavice zavisi od prisustva alergena u vazduhu, na koji je pacijent preosetljiv. Dakle, može trajati mesec, dva, šest meseci, pa čak i duže. Takođe, bitna razlika je da alergijska kijavica uvek uključuje svrab nosa, mekog nepca, očiju i kijanje u salvama, dok kod prehlade svrab nije prisutan.

Da li postoji određeno doba godine kada su ljudi više skloni prehladama, a kada alergijama?

Prehlade se uglavnom javljaju u hladnijim mesecima, zbog čega se i nazivaju prehladama, i izazvane su virusima. Alergijska kijavica, s druge strane, često je povezana s periodom cvetanja biljaka, dakle od ranog proleća do kraja leta.

Koji su najčešći uzročnici alergijske kijavice i kako se oni razlikuju od uzročnika prehlade?

Kao što sam već rekao, uzročnik prehlade je virus, dok su uzročnici alergija alergeni. Najčešći alergeni su poleni drveća, trava i korova. Poleni drveća su najprisutniji od kraja zime do početka proleća, poleni trava od sredine maja do sredine jula, a poleni korova od sredine jula do kraja oktobra.

Da li je moguće imati i prehladu i alergijsku kijavicu u isto vreme i kako to utiče na lečenje?

Moguće je imati i jedno i drugo istovremeno, ali to nema praktičnog značaja jer, kao što sam već spomenuo, prehlada prolazi sama od sebe. Dovoljno je lečiti alergijsku kijavicu.

Koje su efikasne mere prevencije za smanjenje simptoma alergijske kijavice i kako ih možemo primeniti u svakodnevnom životu?

Preporučuje se konzumiranje hrane bogate kalcijumom, poput mleka i mlečnih proizvoda, tamnozelenog povrća kao što su spanać, kelj, brokoli, soja, sok od pomorandže, orašasti plodovi poput badema, lešnika, oraha, sardina i slično. Kalcijum je stabilizator mastocita i smanjuje oslobađanje histamina, koji je glavni krivac za simptome alergijske kijavice. Takođe, preporučuje se večernje, svakodnevno pranje kose radi smanjenja izloženosti alergenima, češća promena odeće i posteljine, spavanje sa zatvorenim prozorima zbog visoke koncentracije alergena u jutarnjim časovima, provođenje vremena van područja bogatih alergenima, kao i sistematsko uklanjanje korova na nivou države.

Poslednji blog postovi

Šot od đumbira–način da zdravo započnete dan!
30.12.2024.

Šot od đumbira–način da zdravo započnete dan!

Za naš novi blog piše dr Marija Kostić -VučićevićĐumbir šot je napitak od ceđenog ili narendanog korena đumbira sa sokom svežeg limun...
Gluten i zdravlje: Razlika između celijakije i intolerancije na gluten
13.12.2024.

Gluten i zdravlje: Razlika između celijakije i intolerancije na gluten

Dr Nataša Dragutinović, dečiji gastroenterolog, piše za naš novi blogPšenica je jedna od najrasprostranjenijih žitarica, prisutna u ljudsk...
DIJABETES I CELIJAČNA BOLEST
20.11.2024.

DIJABETES I CELIJAČNA BOLEST

Dr Nataša Dragutinović, dečiji gastroenterolog, piše za naš novi blogDijabetes tip 1 i celija...
Deca i sport: Kako podstaći zdrav rast i razvoj
18.11.2024.

Deca i sport: Kako podstaći zdrav rast i razvoj

Brojne su studije koje ukazuju na trend smanjivanja broja dece koja se bave sportom. Tako je jedno istraživanje sprovedeno u Australiji pokazalo da se u periodu od 1985. do 2003. godine broj dece uzrasta od 5 do 14 godina koja tre...
Metabolički sindrom i Dijabetes Tip 2
18.11.2024.

Metabolički sindrom i Dijabetes Tip 2

Povodom Svetskog dana dijabetesa koji se obeležava 14. novembra, za naš novi blog piše dr sc. med. Marija Kostić-Vučićević, specijalista pedijatrije.
Skrivena opasnost u svakom domaćinstvu – Dugmaste baterije
07.11.2024.

Skrivena opasnost u svakom domaćinstvu – Dugmaste baterije

Dr Nataša Dragutinović, dečiji gastroenterolog, piše za naš novi blog