Za obolele od hronične opstruktivne bolesti pluća i one koji o njima brinu bitno je da budu dobro obavešteni o novom korona virusu
(COVID-19) i da preduzmu odgovarajuće korake kako bi maksimalno smanjili rizik od infekcije. Pošto se sve događa veoma brzo, nastavite da pratite pouzdane izvore informacija, sajt belmedic.rs, a pre svega sajt ministarstva zdravlja COVID-19.rs.
Korona virusi predstavljaju veliku porodicu virusa od kojih oboljevaju ljudi. Humani korona virusi nisu novi – oni su prisutni širom sveta i obično izazivaju blage i umereno teške oblike bolesti, najčešće gornjih disajnih puteva. Novi korona virus, ili COVID-19, novi je respiratorni virus, prvi put prepoznat u decembru 2019. godine kao uzročnik epidemije u Kini.
Izgleda da je COVID-19 mnogo zarazniji od drugih veoma zaraznih rodova korona virusa kao što su SARS (Severe Acute Respiratory Syndrome - težak akutni respiratorni sindrom) i MERS (Middle East Respiratory Syndrome - bliskoistočni respiratorni sindrom).
Osobe koje imaju neku hroničnu bolest, uključujući hroničnu opstruktivnu bolest pluća, nisu pod većim rizikom od zaraze virusom COVID-19 nego drugi. Međutim, ako se zaraze i obole kod njih postoji veći rizik da će doći do ozbiljnih komplikacija.
PRENOŠENJE CORONE
Humani korona virusi se najčešće prenose bliskim kontaktom sa zaraženom osobom na druge:
Izgleda da se od novog korona virusa, COVID-19, najčešće oboleva tako što se osobe zaraze respiratornim putevima.
SIMPTOMI KOD PACIJENATA SA BOLESTIMA DISAJNIH ORGANA
Kod većine obolelih od COVID-19 razviće se blagi ili umereno teški respiratorni simptomi. Međutim, kod ljudi koji već imaju neko oboljenje disajnih organa moguć je teži oblik bolesti. Među najčešćim simptomima su: visoka temperatura, zamor, suvi kašalj i otežano disanje. Kod nekih bolesnika javljaju se bolovi u mišićima, curenje iz nosa, začepljen nos, bolove u grlu ili proliv.
Bolest može da se javi 2 do 14 dana nakon kontakta sa virusom. Ako vam ovi simptomi liče na simptome gripa, u pravu ste. Ali posledice COVID-19 su potencijalno mnogo ozbiljnije, zato se preporučuje da zatražite pomoć lekara ako osetite ove simptome. Većina osoba koje se zaraze ovim virusom – oko 80% - oporave se od ove bolesti, i nije im bilo potrebno posebno lečenje.
KORACI KOJE TREBA DA PREDUZMU OSOBE OBOLELE OD HOBP Nabavite zalihe propisanih lekova za 30 dana.
Autor: Prof. dr Vesna Petrović Bošnjak, pulmolog