Medicinska udruženja savetuju uzimanje vitamina D za vreme COVID-19

Svaka osoba u vreme pandemije virusa korona obavezno treba da pije dnevne preporučene doze vitamina D 

Šest medicinskih udrženja iz čitavog sveta ističu važnost redovnog konzumiranja vitamina D, pogotovo imajući u vidu uticaj pandemije COVID-19 na vreme koje provodimo napolju. 

Saopštenje „Zajedničko uputstvo o vitamnu D u eri COVID-19“, među ostalima, podržavaju Američko drušvo za istraživanje kostiju i minerala (American Society for Bone and Mineral Research - ASBMR) i Društvo endokrinologa i Američko udruženje kliničkih endokrinologa (American Association of Clinical Endocrinologists - AACE).

Glavna preporuka uputstva je da se koža svekodnevno direktno izlaže sunčevoj svetlosti 15-30 minuta, ali uz zaštitu od opekotina.  

U saopštenju se ističe da je „vitamin D veoma bezbedan kada se uzima u razumnim dozama i da je važan za zdravlje mišića i kostiju. Pretpostavlja se da će nivo vitamina u krvi padati proporcionalno smanjenju vremena koje provodimo napolju na suncu tokom pandemije.“

400 do 1000 IU vitamina D dnevno

Dodaje se da je „za većinu starijih i mlađih odraslih osoba bezbedno da uzimaju 400-1000 IU dnevno kako bi održali nivo vitamina u okviru normalnih vrednosti (savet Američkog instituta za medicinske preporuke).“

U saopštenju se dodaje da naučni dokazi jasno potvrđuju da vitamin D, u kombinaciji sa kalcijumom, ima važnu ulogu u grđenju jakog skeleta i sprečavanju gubitka koštane mase.

Druga udruženja koja podržavaju ovo saopštenja su Evropsko društvo za kalcifikovana tkiva (European Calcified Tissue Society - ECTS), Nacionalna fondacija za osteoporozu (National Osteoporosis Foundation - NOF) i Međunarodna fondacija za osteoporozu (International Osteoporosis Foundation - IOF).

Uloga vitamina D u COVID-u19?

Dosadašnja istraživanja sugerišu da bi vitamin D mogao da ima ulogu u pojačanoj reakciji imunskog sistema na virus korona. S obzirom na to da je dokazano da aktiviran oblik vitamina D [1,25(OH)2D] ima ulogu u imunskim reakcijama, „opravdana su dalja istraživanja u vezi sa uzimanjem vitamina D kao suplementa tokom COVID-19 bolesti.

Kliničke studije zasnovane na posmatranju ukazuju na povezanost između niskih koncentracija vitamina D i veće učestalosti infekcije COVID-19 iako još uvek nema čvrstih naučnih dokaza o uticaju vitamina D na ovu bolest.

Izvor: Medscape

Poslednji blog postovi

Gojaznost: epidemija savremenog doba
04.03.2025.

Gojaznost: epidemija savremenog doba

Svetski dan gojaznosti, 4.martZa naš blog piše dr Stefan Živojinović, lekar opšte prakse. Gojaznost je hronična bolest koja nastaje usled...
Šot od đumbira–način da zdravo započnete dan!
30.12.2024.

Šot od đumbira–način da zdravo započnete dan!

Za naš novi blog piše dr Marija Kostić -VučićevićĐumbir šot je napitak od ceđenog ili narendanog korena đumbira sa sokom svežeg limun...
Gluten i zdravlje: Razlika između celijakije i intolerancije na gluten
13.12.2024.

Gluten i zdravlje: Razlika između celijakije i intolerancije na gluten

Dr Nataša Dragutinović, dečiji gastroenterolog, piše za naš novi blogPšenica je jedna od najrasprostranjenijih žitarica, prisutna u ljudsk...
DIJABETES I CELIJAČNA BOLEST
20.11.2024.

DIJABETES I CELIJAČNA BOLEST

Dr Nataša Dragutinović, dečiji gastroenterolog, piše za naš novi blogDijabetes tip 1 i celija...
Deca i sport: Kako podstaći zdrav rast i razvoj
18.11.2024.

Deca i sport: Kako podstaći zdrav rast i razvoj

Brojne su studije koje ukazuju na trend smanjivanja broja dece koja se bave sportom. Tako je jedno istraživanje sprovedeno u Australiji pokazalo da se u periodu od 1985. do 2003. godine broj dece uzrasta od 5 do 14 godina koja tre...
Metabolički sindrom i Dijabetes Tip 2
18.11.2024.

Metabolički sindrom i Dijabetes Tip 2

Povodom Svetskog dana dijabetesa koji se obeležava 14. novembra, za naš novi blog piše dr sc. med. Marija Kostić-Vučićević, specijalista pedijatrije.