Vaš vodič kroz sportske povrede

Dr Tea Sarčevski  – specijalista sportske medicine, piše za naš novi blog 

Prevencija sportskih mišićno-skeletnih povreda se fokusria na smanjenje faktora koji povećavaju rizik od nastanka sportskih povreda. Pravilna tehnika izvođenja vežbi jedan je od najvažnijih aspekata trenažnog procesa u svim sportovima. Sportski treneri su odgovorni da sportiste i rekreativce nauče pravilnom izvođenju vežbi i da vrše korekciju istih tokom trenažnog procesa. Nepravilna tehnika izvođenja pokreta ne samo da je glavni faktor rizika za nastanak povreda, već doprinosi i lošijim sportskim rezultatima. Prvo je potrebno naučiti osnove sportskih veština kao što su trčanje, skakanje, čučanj, bacanje, hvatanje i udaranje u raznim sportovima (atletika, fudbal, rukomet, košarka, fitness i ostali sportovi), a zatim je potrebno učiti i izvoditi složene pokrete specifične za određeni sport.

Simptomi pretreniranosti: Pretreniranost je česta pojava među sportistima i sve češće među rekreativcima. Oporavak nakon sportskih aktivnosti uz adekvatnu ishranu ključan je za rast i izgradnju mišića. Simptomi pretreniranosti uključuju: neraspoloženje i odsustvo želje za treningom, velika nervoza i napetost, loš san, gubitak težine i apetita, sukcesivno opadanje rezultata, povišen bazalni metabolizam (u kasnijem periodu), povećanje pulsa i krvnog pritiska, srčane tegobe, smanjen vitalni kapacitet, promene na EKG-u (smanjen ili negativan T-talas, ekstrasistolija, aritmija), pojačano dejstvo simpatikusa, pojačana diureza noću, bledilo kože, iznenadno znojenje, češće povrede, leukocitoza, produženo vreme neuro-mišićne reakcije, a kod sportistkinja poremećaj menstrualnog ciklusa.

U slučaju sumnje na pretreniranost, potrebno je obezbediti odmor, produžiti vreme spavanja na period od 8 do 10 sati, smanjiti intenzitet vežbanja ili prestati sa vežbanjem na nekoliko dana. Kod treninga visokog intenziteta savetuje se odmor između dva treninga u trajanju od 48 do 72 sata. U slučaju da simptomi pretreniranosti opstaju i nakon odmora, važno je posetiti lekara radi pravovremenog otkrivanja uzroka tegoba.

Prevencija sportskih povreda:

  • Pravilna tehnika izvođenja vežbi; Sportski treneri su odgovorni za obuku sportista i rekreativaca pravilnom izvođenju vežbi i korekciju tokom trenažnog procesa. Prvo se uče osnove sportskih veština (trčanje, skakanje, čučanj, bacanje, hvatanje, udaranje), a zatim se uče složeni pokreti specifični za određeni sport.
  • Savremena fizikalna medicina omogućava preciznu korekciju disbalansa mišićne snage, smanjenje opterećenja na zglobove i prevenciju mikrotraumatskih povreda koje uzrokuju degenerativne promene.
  • Prevencija pretreniranosti: Obezbediti odmor, smanjiti ili prestati sa vežbanjem nekoliko dana, produžiti vreme spavanja.
  • Vežbe zagrevanja: Prilagođene tipu treninga, opšte i specifično zagrevanje pripremaju mišiće za rad i aktiviraju energetske sisteme.
  • Trening fleksibilnosti: Poboljšava takmičarsku sposobnost, stav tela, smanjuje verovatnoću povreda, napetost mišića i ukočenost tela. Preporučuje se svakodnevno vežbanje fleksibilnosti.
  • Upotreba odgovarajuće opreme: Kacige za skijanje i biciklizam, štitnici za usta u kontaktnim sportovima, adekvatne patike za trčanje ili trening sa tegovima.
  • Prestanak vežbanja na prvi znak bola: Ograničava stepen povrede mišića i vezivnog tkiva. Bol je prirodni regulator koji sprečava dalje oštećenje.
  • Adekvatna ishrana i hidratacija: Sportska ishrana treba da obezbedi potrebne količine energetskih materija, popunjene zalihe glikogena, odgovarajući unos proteina, sprečavanje dehidracije, optimalni unos hranljivih materija i tečnosti za postizanje maksimalnih rezultata.

Poslednji blog postovi

Šot od đumbira–način da zdravo započnete dan!
30.12.2024.

Šot od đumbira–način da zdravo započnete dan!

Za naš novi blog piše dr Marija Kostić -VučićevićĐumbir šot je napitak od ceđenog ili narendanog korena đumbira sa sokom svežeg limun...
Gluten i zdravlje: Razlika između celijakije i intolerancije na gluten
13.12.2024.

Gluten i zdravlje: Razlika između celijakije i intolerancije na gluten

Dr Nataša Dragutinović, dečiji gastroenterolog, piše za naš novi blogPšenica je jedna od najrasprostranjenijih žitarica, prisutna u ljudsk...
DIJABETES I CELIJAČNA BOLEST
20.11.2024.

DIJABETES I CELIJAČNA BOLEST

Dr Nataša Dragutinović, dečiji gastroenterolog, piše za naš novi blogDijabetes tip 1 i celija...
Deca i sport: Kako podstaći zdrav rast i razvoj
18.11.2024.

Deca i sport: Kako podstaći zdrav rast i razvoj

Brojne su studije koje ukazuju na trend smanjivanja broja dece koja se bave sportom. Tako je jedno istraživanje sprovedeno u Australiji pokazalo da se u periodu od 1985. do 2003. godine broj dece uzrasta od 5 do 14 godina koja tre...
Metabolički sindrom i Dijabetes Tip 2
18.11.2024.

Metabolički sindrom i Dijabetes Tip 2

Povodom Svetskog dana dijabetesa koji se obeležava 14. novembra, za naš novi blog piše dr sc. med. Marija Kostić-Vučićević, specijalista pedijatrije.
Skrivena opasnost u svakom domaćinstvu – Dugmaste baterije
07.11.2024.

Skrivena opasnost u svakom domaćinstvu – Dugmaste baterije

Dr Nataša Dragutinović, dečiji gastroenterolog, piše za naš novi blog