Skrivena opasnost u svakom domaćinstvu – Dugmaste baterije

Dr Nataša Dragutinović, dečiji gastroenterolog, piše za naš novi blog


Dugmaste baterije su postale deo svakodnevice – nalaze se u brojnim  uređajima oko nas, počev od daljinskih upravljača i ručnih satova do  dečjih igračaka. Ovi mali, diskretni izvori energije često prolaze  neopaženo, ali da li ste znali da mogu biti smrtonosni za decu u slučaju  da ih progutaju?

Zašto su dugmaste baterije posebno opasne?
Malu  decu karakteriše znatiželjnost i istraživački duh. Zato je i ingestija  stranih tela je karakteristična za decu mlađu od 6 godina, a najčešće je  kod jednogodišnjaka. Nije retka stvar da će dete progutati deo igračke,  plastelin, deo olovke, nakita, ili kovanice. Ali zašto je dugmasta  baterija toliko opasnija od bilo kog drugog stranog tela ukoliko je dete  proguta?



Progutana dugmasta baterija se lako „zaglavi“ u jednjaku. I tako  zaglavljena brzo, već u prva dva sata, dovodi do ozbiljnog, vrlo teškog oštećenja jednjaka, prvo sluznice, a potom i dubljih struktura. Oštećenje može biti toliko duboko i teško da u nekim situacijama dovodi  do perforacije (pucanja) jednjaka ili do formiranje fistule (kanala) sa drugim organima u grudnom košu: U ovim najtežim situacijama život deteta  je direktno ugrožen. Do korozivnog oštećenja sluznice jednjaka dolazi  usled curenja njenog sadržaja, elektrolize i lokalnog pritiska na  sluznicu. Brzina kojom dolazi do oštećenja jednjaka zavisiće od veličine baterije (naročito ako je njen dijametra veći od 20 mm), voltaže i  dužine stajanja.

Rano prepoznavanje da je dete progutalo dugmastu bateriju je od najvećeg značaja. Kako su simptomi zaglavljene baterije nespecifični, najveći problem je kada niko nije video da je dete  progutalo bateriju. U tim situcijama se kasni sa postavljanjem dijagnoze i endoskospkim vađenjem, pa je i rizik od razvoja ozbiljnih  komplikacija značajno veći.



Simptomi:

  • Povraćanje 
  • Povećano lučenje pljuvačke i nemogućnost da se ona proguta
  • Otežano gutanje
  • Iritabilnost
  • Kašalj
  • Otežano disanje


Prva pomoć i postupak pre vađenja baterije

Ukoliko postoji i najmanja sumnja da je dete progutalo dugmastu  bateriju, neophodno je odmah potražiti pomoć lekara. Jedini način da se  proveri je da se uradi radiografija vrata, grudnog koša i abdomena.  Ukoliko dete ima simptome komplikacija u vidu krvarenja, pre endoskopskog uklanjanja baterije je neophodno uraditi CT (komjuterizovanu tomografiju). Nakon potvrde da se baterija nalazi u  jednjaku, mora se hitno organizovati endoskopija, sve u cilju vađenja baterije. Endoskopija se izvodi u opštoj anesteziji. Nakon endoskopskog uklanjanja baterije potrebno je dobro proceniti stepen oštećenja jednjaka.


Šta možemo uraditi u cilju prevencije oštećenja jednjaka dok se čeka endoskopija? 

Ukoliko je od ingestije prošlo manje od 12h, detetu se može dati med, po 10 ml (dve kafene kašike) Ukoliko je od ingestije prošlo manje od 12h, detetu se može dati med, po 10 ml (dve kafene kašike) na svakih 10 minuta. Davanje meda se može ponoviti najviše 6 puta. Med treba izbegavati kod dece koja su mlađa od godinu dana (zbog rizika od botulizma), ukoliko postoji sumnja da su se već razvile komplikacije, ili ukoliko dete ima alergiju na med. Umesto meda se u ovim situacijama može dati sukralfat. 

Ukoliko se radiografski pokaže da se baterija nalazi u želucu ili u crevima, a dete je bez simptoma, hitna endoskopija nije potrebna. Najčešće se baterija izbaci stolicom narednih 7 – 14 dana. Do spontane eliminacije baterije, treba jako voditi računa da dete ne proguta magnet, pošto istovremeno prisustvo magneta i baterije može dovesti do oštećenja sluznice želuca i creva. U tim situacijama, ukoliko se strana tela nalaze u želucu treba endoskopski izvaditi strana tela. Ukoliko se strana tela nalaze u crevima, neophodna je konsultacija dečjeg hirurga. 

Nakon uklanjanja baterije, dete se mora hospitalizovati radi daljeg praćenja. Započinjanje unosa prvo tečnosti, potom i hrane zavisiće od stepena oštećenja jednjaka. Radi uvida u stanje sluznice jednjaka, kontrolna endoskopija će biti indikovana narednih dana. Dalje praćenje će zavisiti da li su se ravile, koje i kog stepena komplikacije.

Preventivne mere za roditelje

Zaštita vašeg deteta od potencijalnih opasnosti dugmastih baterija  može biti jednostavna, ali izuzetno važna. Obratite pažnju na sledeće  činjenice:
  • Dugmaste baterije se nalaze u mnogim elektronskim uređajima i igračkama koje okružuju dete
  • Ukoliko  dete proguta dugmastu bateriju ona može dovestI do ozbiljnih  zdravstvenih problema. U nekim situacijama život deteta može biti  ugrožen.
  • Ingestija dugmaste baterije je najčešća kod dece mlađe od 6 godina 
  • Ne ostavljajte malu decu bez nadzora odrasle osobe
  • U okolini Vašeg deteta svedite na minimum prisustvo uređaja i igračaka koje imaju dugmaste baterije


Ukoliko postoji i najmanja sumnja da je dete progutalo dugmastu bateriju: 

  • ODMAH potražite pomoć lekara
  • već se u prva 2h od ingestije baterije oštećuje jednjak
  • obustavite unos tečnosti i hrane 
  • NE IZAZIVAJTE POVRAĆANJE

Uvek budite oprezni – jedna mala baterija može imati ogromne posledice.


Poslednji blog postovi

Gluten i zdravlje: Razlika između celijakije i intolerancije na gluten
13.12.2024.

Gluten i zdravlje: Razlika između celijakije i intolerancije na gluten

Dr Nataša Dragutinović, dečiji gastroenterolog, piše za naš novi blogPšenica je jedna od najrasprostranjenijih žitarica, prisutna u ljudsk...
DIJABETES I CELIJAČNA BOLEST
20.11.2024.

DIJABETES I CELIJAČNA BOLEST

Dr Nataša Dragutinović, dečiji gastroenterolog, piše za naš novi blogDijabetes tip 1 i celija...
Deca i sport: Kako podstaći zdrav rast i razvoj
18.11.2024.

Deca i sport: Kako podstaći zdrav rast i razvoj

Brojne su studije koje ukazuju na trend smanjivanja broja dece koja se bave sportom. Tako je jedno istraživanje sprovedeno u Australiji pokazalo da se u periodu od 1985. do 2003. godine broj dece uzrasta od 5 do 14 godina koja tre...
Metabolički sindrom i Dijabetes Tip 2
18.11.2024.

Metabolički sindrom i Dijabetes Tip 2

Povodom Svetskog dana dijabetesa koji se obeležava 14. novembra, za naš novi blog piše dr sc. med. Marija Kostić-Vučićević, specijalista pedijatrije.
Skrivena opasnost u svakom domaćinstvu – Dugmaste baterije
07.11.2024.

Skrivena opasnost u svakom domaćinstvu – Dugmaste baterije

Dr Nataša Dragutinović, dečiji gastroenterolog, piše za naš novi blog
Vitamin D
24.10.2024.

Vitamin D

Vitamin D, poznat kao “vitamin Sunca” je otkriven još početkom dvadesetog veka. Tada su lekari i hemičari razjasnili ulogu sunčeve svetlosti i identifikovali vitamin D, uvidevši njegov značaj u tretmanu r...